İnsan kaynakları yönetiminde eğitim fonksiyonunun yeri, önemi, çalışanların verimliliğine etkisi ve uygulama
The place and importance of training in human resource management and its effect on the productivity of workers and an application
- Tez No: 161470
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUĞRUL SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 282
Özet
Günümüzde insan, organizasyonların temel taşım oluşturmaktadır. Özellikle personel yönetimi kavramının yerini insan kaynaklan yönetimi kavramına bırakması, insan kaynaklan fonksiyonlarının daha iyi anlaşılması ve uygulanmaya başlamasıyla insana verilen önem daha da artmıştır. İnsan kaynaklan fonksiyonlarının içinde insana verilen değeri en iyi vurgulayan fonksiyon eğitim ve geliştirme fonksiyonudur. Günümüz organizasyonları hızla ilerleyen teknoloji ve artan rekabetle birlikte çalışanlarının eğitimine giderek daha çok önem vermektedirler. Çünkü eğitim çalışanları daha verimli kılmakta, çalışanların verimliliği de organizasyonun verimliliğini arttırmaktadır. Bu çalışmada, eğitim fonksiyonunun diğer insan kaynaklan fonksiyonları içindeki öneminin ve eğitimin çalışanların verimliliğine etkisinin ortaya konması amaçlanmaktadır. Bu amaçla, uygulama alam olan kuaförlük mesleğinde çalışanlara eğitim ihtiyacı anketi ve verimlilik ölçüm anketi uygulanmıştır. Anket sonuçlan Microsoft Excel programıyla yapılan yüzdelik grafiklerle ortaya konmuştur. Bu anketler sonucunda kuaförlerin ciddi eğitim ihtiyaçları olduğu, her birinin eğitim alma imkânına sahip olmadığı, alman eğitimlerin de bu ihtiyaçları tamamen karşılayamadığı, ancak eğitim sonucunda verimliliklerinin büyük ölçüde arttığı anlaşılmıştır. VIII
Özet (Çeviri)
Today, human is the basic stone of the organizations. Especially after the replacement of personnel management concept with human resources concept and better understanding and application of human resources functions; the importance given to the human is being increased. Among the human resources functions; the function which best emphasizes the value of human, is the training function. Today's organizations have begun to give more importance to the training of their workers by using the fast developing technology and increasing competition. Because training causes the workers more productive. Also the productivity of workers increases organizaton's productivity. In this research, it is aimed to bring out the importance of the training function among other human resources functions and the effect of training on the productivity of workers. By this aim, in the occupation of hairdresser which is the field of application; training need poll and productivity measurement poll was applied to the workers. The results of polls brought out by the grafics which made by Microsoft Excel. After these polls it was understood that the hairdressers have serious training needs. Not all of them has the chance to take training. The trainings that are taken do not totally meet the needs but it can be said that the productivity of the hairdressers' increase after the training. rx