Edirne Emniyet Müdürlüğü personelinin iş yaşamında stres ve başa çıkma yolları
Edirne Police Headquarters staff's stress in working life and methods of to cope with stress
- Tez No: 161471
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN TABANCALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Bu araştırmada Edirne Emniyet müdürlüğü personelinin iş yaşamında stresten etkilenme düzeyleri, en çok stres yaşadığı durumlar ve stresle başa çıkma yollarını ne derece kullandıkları konusu ele alınmıştır. Araştırma verilerini elde etmek için üç bölümden ve toplam elli beş sorudan oluşan Likert tipi anket kullanılmıştır. Kullanılan anket Edirne Emniyet Müdürlüğünde 24 ayrı birimden çalışan 45 amir ve 556 memur olmak üzere toplam 601 kişiye uygulanmıştır. Dağıtılan anketlerden 475 adedi (%80'i) geri toplanabilmiştir. Yapılan inceleme sonucu yanlış yada eksik doldurulan 53 anket değerlendirme dışı tutulmuştur. Anket verileri, sağlıklı şekilde dönüşümü sağlanan 422 ankete dayanılarak elde edilmiştir. Araştırmaya göre Edirne Emniyet Müdürlüğü personeli genel olarak stres algısı (X=2,93) ile“orta”düzeydedir. Araştırmaya katılanların en çok stres algıladığı durumlar sırası ile (X=3,97)“Çalışmaların karşılığım alamamak”, (X=3,95)“Personel değerlendirmede adaletsizlikler olması”, (X=3,93)“Çalışma saatinin uzunluğu ve kötü olması”, (X=3,85)“Yetkilerin yetersiz olması”, (X=3,70)“Ücret yetersizliği”dir. Tespit edilen değişik gruplandırmalar arası yapılan karşılaştırmalarda yaş grupları, kıyafet grupları, görev türü grupları, birim gruplarının kendi arasında stres algısı yönüyle anlamlı farklılıklar olduğu belirlenmiştir. Araştırmaya katılanlar stresle başa çıkma yöntemlerini (X=2.50) ile“az”düzeyde kullanmaktadır. Stresle baş etmede en çok kullanılan yöntemler sırası ile“Olay veya durumun üstüne gitmek”(X=2,99),“Daha kötü de olabilirdi diye düşünmek, (kendini avutmak)”(X=2,89),“Stres oluşturan durumu düşünmemeye çalışma, boş verme”(X=2,85) olduğu görülmektedir. Tespit edilen gruplara stres algısında olduğu gibi stresle başa çıkma yöntemlerinin kullanımıyla ilgili yapılan katılaştırmada sadece birim grupları arasında anlamlı bir farklılık olduğu belirlenmiştir. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research shows that the level of stress in working life, the most stressful situations and the usage degree of methods to cope with stress for Edirne police headquarters' staff. To get the data of this research, type Likert questionnaire, which is consisting of three sections and totally fifty five questions, was used. This questionnaire was applied to staff working in twenty four different departments. Staff is comprised of forty five chiefs and five hundred fifty six constables, totally six hundred one persons. 475 pieces, the 80 percent of the questionnaires could be collected back. At the end of research, 53 questionnaires were getting out of evaluation because of being wrong or filling incomplete. Questionnaire data was obtained with 422 healthy questionnaires. According to research, Edirne police headquarters' staff 's stress perception is generally at the middle with (X =2,93). The most stressful situations of the subjects are in turn, (X=3,97)“ not to get the equivalent of their work”, (X=3,95)“ being unfairness at staff evaluation”, (X=3,93)“ the lengthiness and badness of working time”, (X=3,85)“ insufficient authority ”, (X=3,70)“ insufficient salary ”. It is determined that comparisons between different groups (age, clothing, duty and unit groups) have expressive differences in the scope of stress perception. Subjects use the methods of coping with stress at the middle degree with ( X =2.50). The most using methods to cope with stress are in turn,“ to examine event or situation”(X=2,99),“to think it could be worse”(x=2,89),“ try not to think the situation causing stress, not to bother ”(x-2,85). As the comparison of stress perception between different groups, the comparison of using methods of coping with stress between them determined that only unit groups have expressive differences. IV