K.K.K lığı envanterine girecek olan ve envanterinde bulunan malzeme ve sistemlerin envanterden çıkarılma yöntemine ilişkin bir model
The disposal management model for stuff and systems that will enter the Turkish land forces inventory and that is in the inventory at the present time
  1. Tez No: 161484
  2. Yazar: BÜLENT ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. DOĞAN KARADOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 15
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, son yıllarda önemi gittikçe artan ve yükselen bir değer olan lojistiğin bir alt unsurunu oluşturan envanterden çıkarma faaliyetinin, Kara Kuvvetlerinde daha hızlı, ekonomik ve rasyonel olarak icra edilmesi maksadıyla, hali hazırda uygulanmakta olan envanterden çıkarma sürecinde yaşanan sorunları tespit etmek, bu sürecin bütünleşik ve kesintisiz olarak işlemesini sağlayacak bir envanterden çıkarma yönetim modeli geliştirmek ve bu yolla da Kara Kuvvetlerindeki envanterden çıkarma sürecine ilişkin önerilerde bulunmaktır. Araştırmada öncelikle, lojistiğin ve lojistiğin alt unsuru olan envanterden çıkarmanın önemi, kısıtlı kaynakların etkin kullanılmasında envanterden çıkarma sürecinin rasyonelliğinin gerekliliği ve rasyonel envanterden çıkarma sürecinin işletilebilmesi için bir envanterden çıkarma yönetim modelinin geliştirilmesi ihtiyacı ortaya konulmuştur. Yapılan literatür araştırması sonucunda elde edilen bilgilere istinaden envanterden çıkarma kavramı üzerinde durulmuş, maksadı ve önemi izah edilmiş, envanterden çıkarma yöntemlerinin neler olduğu ve uygulama detayları izah edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca, envanterden çıkarmanın yönetimsel boyutuna değinilmiş, envanterden çıkarma yönetiminin temelini oluşturan unsurlar ve faaliyetler açıklanmıştır. Literatür taraması ve uzman personelle yapılan görüşmeler sonucunda hızlı, ekonomik ve rasyonel bir envanterden çıkarma yönetim sürecinde bulunması gereken temel hususlar ve aşamalar tespit edilmiştir. Bu hususlara istinaden hazırlanan ölçeğin uzman personele uygulanması ve değerlendirilmesi sonucunda model oluşturulmuştur. Bu araştırma ile oluşturulan envanterden çıkarma yönetim modelinin uygulamaya geçirilmesi halinde, envanterden çıkarma sürecinin daha hızlı, ekonomik ve rasyonel hale geleceği ve envanterden çıkarma faaliyetlerinin başarı ile sürdürülmesine katkı sağlayacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purposes of this research are to detect the problems of the current disposal procedures and activities of Turkish Land Forces, to develop a disposal management model providing a joint and ideal disposal process and to propose advices for an ideal disposal process. When the model is carried out, the Land Forces' disposal activity will be faster, cheaper and more rational. In this research, the importance of logistics and disposal as a subordinate component of logistitics to realize Turkish Armed Forces' organizational aims and duties is explained. The necessity for the rational disposal process and the need for the development of ideal disposal management model are specified. As a result of the search of the literature, the term“disposal”is defined. It's aim and importance were explained with datum. Also, the disposal management and it's aims and importance are explained. The components and activities forming the basis of disposal management are brought out.These components and activities make the disposal process faster, cheaper and more rational. As a result of the literature search and interviews, the ideal disposal management model is developed. A questionnaire examining this ideal management disposal model is applied to specialists and evaluated. In this research, it has been considered that if the disposal management model developed in this research is applied on the Turkish Land Forces' disposal process, it can make the current process faster, cheaper and more rational. So that, the disposal activities will conclude with success.