Akne vulgarisin dermatolojik yaşam kalitesi ve insan psikolojisi üzerine olan etkileri
The effects of acne vulgaris on dermatologic life quality and human psychology
  1. Tez No: 508515
  2. Yazar: YETER BAĞCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUKADDER KOÇAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Amaç: Literatürlerde aknenin dermatolojik yaşam kalitesi ve psikiyatrik so runl arla ilişki s i üzerine pek çok çalışma vardır. Bu çalışmalarda tutarlı bir şekilde aknenin yaşam kalitesi üzerine olumsuz etkisinin olduğu, aknelilerde depresyon ve anksiyetenin aknesiz populasyondan daha yüksek olduğu gösterilmiştir.Yapılan bu çalışmaların son uçları gene l anlamda tutarlılık gösterse de çe lişkiler içermektedir. Aknenin yaşam boyu sıklığının yüksekliğine rağmen tedavi için başvuru oranlarının bu sayının çok gerisinde olmas ı , aknenin beden görünümüne etkisi ile depresyon ve anksiyete arasında ili şki bulmayan ça lı şmaların varlığı , bugüne kadarki ça lı şma l arda gözlenen tutarlılık sorununun akne populasyonundan kaynaklanabileceğini dü ş ündürmektedir. Smithard ve arkadaşlarının (2001) da belirttiği gi bi hastaneye başvuran akııe grubu ile basvurmayanlar farklıl ı k gösteriyor olabilir. Bu durumda akııe ile psikolojik sorunlar arasındaki ili şkinin yap ı s ı bu gruplar aras ında farklılık gösterebilir. Bu çalışmanın esas amacı akııe ve psiko lojik sorunlar aras ındaki ili şk i yi hastaneye ba şv uran ve başvurmayan akııeliler aç ı s ından ayrı ayrı değerlendirmektir. Akne için yardım arayan grubun psikolojik sorunlan daha yoğ un yaşadığı ve bu nedenle beden alg ı sın ın da bu grupta daha kötü o lacağı hipotez edilmiştir. ikinci amaç ise akııe vulgariste gözlenen e1ermatolojik yaşam kalitesinde bozulma ve elepresyon problemlerinin beden a l gı s ı y l a nas ıl bir ili ş ki s i olduğunu ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem ;Ça lışma ya 15-18 yaş grubundan 150 hastaneye başvuran akne vulgari sli hasta, 150 hastaneye başvurmayan akııe vu lgarisli birey ve 150 sağ lıklı kontrol grubu olmak üzere toplam 450 vaka alındı.Vakaların büyük çoğ unlu ğu ortaöğretimde olup yakınma süreleri ortalama 19 ay idi . Toplam 450 vakaya Dermatolojik yaşam kalite ö lçeği , Beck depresyon envanteri ve beden algt ölçeği u ygulandı. Kontrol grubu hariç diğer iki gruba Leeds akııe s ınıflaması uygulandı. Sonuçlar :Hastaneye başvuran ve başvurmayan akne vulgarisli hastalarda kontrol grubuna göre demıatolojik yaşa m kalite toplam skoru yüksek bulundu. Bu nedenle akne vulgaris dermatolojik yaşa m kalitesini etkilemektedir sonucuna varı labilir.Sonuçlar hastaneye başvuran akneliler ile baş vurmayan aknelilerin birbirlerinden farklı o ldukları hipotezini doğrulamamaktadır. Genelolarak akııeli grubun bir bütün olarak kontrol grubundan yaşam kalitesi düzeyi ve beden algısı açısından farklıltk gösteriyor gibi durmaktadır. Bununla birlikte hastaneye gelen akne grubu ile hastaneye baş vurmayan akne grubun arasında da fark bulundu. Sonuçlar, hastaneye akne nedeniyle baş vurmanııı , ha sta lık süresinİn uzaması ile doğru oranttlı olduğunu ortaya kondu.
Özet (Çeviri)
Objective: There are many studies conceming relationship between acne and dennatologic life quality and also psychiatric problems in literature. The results of these studies showed that there 's a consistency in negative effects of acne on life quality and there's higher aııxiety and depression prevelaııce in acne patients in comperision with population without acne. Also, although there seem to be consistency in the results of these studies in general, there are some contradictions in deed. Although acne vulgaris is a life-long common disease, only a group of these patients applies to dennatology depertments. tudies which do not find any relation between acne's negati f effect on appearance and depression or anxiety. All of these make us think that, the problem about inconsistency in the results may be sourced from acne patient population. As Smithard et al (200 i) mentioned, there is a possible difference between appl yi ng and nanapplying paticnt groups. The target of the study is to find out the relationship between acne and psyhciatric problems in applying and nonapplying patient groups seperately. Second aim is to put forward the effect of the detoriati an of demıatologic life quality and depression in acne vulgaris on body image perception. lt is hypothesized that patient group searching aid for acne is living psychologic problems more intensively and for this reason the body image perception and dennatologic life quality index scores are proposed to be worse in this group. Material aod metIJads: The study group is composed of 15-1 8 years old; ı 50 cases from outpatient (applying to hospital), 150 eases from nonapplying acne patients, and ı 50 cases as control group, 450 cas es totally. Most of the cases were secondary school students and their complication period ayarage was 19 months. Derınatologic life qual ity index, Beck depression inventory and body image scalas were applied onto 450 cases. Leeds acne classification was used in patients except the control group. Res ults: The d emıatologic life quality index total scores were round to be higher in acne patients, who applied or nonapplied to hospital, according to control gro up. So we can conclude that acne vulgaris afects the dennatologic life quality index. The hypothes is