K.K.K. lığı Askerî Mahkemesi kararlarına göre askerî itaat ve inkıyadı bozan suçlar
Military crimes against military obedience and order according to Turkish army Military Court's verdicts
  1. Tez No: 161483
  2. Yazar: HAKAN CANDAR
  3. Danışmanlar: DR. ALİ UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Bu çalışmada Askerî Ceza Kanununun üçüncü babının beşinci faslında düzenlenen Askerî itaat ve İnkıyadı Bozan suçlar K.K.K. lığı Askerî Mahkemesinin gerekçeli kararlar dosyalarında yer alan suç ve fail özellikleri veri olarak alınarak, sosyolojik suç teorilerinden suçlu alt-kültür ve sosyal bağlar teorileri bağlamında incelemiştir. Söz konusu fasılda düzenlenen suçlardan incelenen 1999-2003 yılları arasındaki dönemde en çok emre itaatsizlikte ısrar, amire ve mafevke fiilen taarruz ve amire ve mafevke hakaret suçlarının işlendiği ortaya çıkmıştır. Bu suçlan işleyen askerî şahıslar ve suçlara ait özellikler incelenmiş, bu suçların suçlu profillerini ortaya çıkarılmaya çalışılmış, elde edilen veriler gruplanarak sonuçlara ulaşılmıştır. Bu sonuçlara göre ise, her seviyedeki amir ve komutanlara suç önleme önerileri getirerek bu suçların azaltılmasına ve Türk Silahlı Kuvvetlerinde disiplinin idamesine yardımcı olmak amaçlanmıştır. Çalışmada söz konusu suçlan işleyen askerî şahısların yaşlarına, nüfusa kayıtlı oldukları yerlere, ikamet yerlerine, sabıka durumlarına, medeni hallerine, eğitim seviyelerine, görev durumlarına ve rütbelerine göre dağılımları, suçun gün içinde, yıl içinde ve askerliğin hangi döneminde işlendiği, faillerin savunmaları, hangi surette suç işledikleri ve Askerî Mahkemenin kararları tablolar halinde verilmiştir. Tablolardaki veriler gruplanarak yapılan çıkarımlar ise kuramsal çerçeve bölümünde verilen bilgiler ve suç teorilerinde öngörülen hususlarla karşılaştırmıştır. Çalışma sonucunda incelenen beş yıllık dönem olan 1999-2003 yılları arasında 380 emre itaatsizlikte ısrar, 149 amire ve üste fiilen taarruz, 61 amire ve üste hakaret suçu zemininde tüm Askerî İtaat ve İnkıyadı Bozan suçların önlenebilmesi için birincil suç önleme stratejisinin yararlı olabileceği, basit ve az maliyetli tedbirlerle bu suçların büyük ölçüde azaltılabileceği ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis is made to examine the military crimes that are against the military order and obedience especially against the commanders. The most common crimes committed in the period of 1999-2003 and seen in the military court of Turkish Army Military Court are; failure to obey order or regulation, insubordinate conduct toward warrant officer, noncommissioned officer or petty officer, insolence toward any high ranking military person. These crimes are studied under the basement of sociological crime theories social bonds and crime sub-culture. Aims of the thesis are, finding out the crime and criminal profiles of these crimes, making crime prevention suggestions to military people and by this way to being helpful to all people concerned with this crimes to maintain the discipline in the Turkish military. At the study the ages, hometowns, residents, crime pasts, education levels, ranks of the criminals, what time during the day and year are these crimes committed, why did they committed these crimes and how did they committed these crimes are examined throughout the tables of frequencies. Results from these tables are tried to be compared with the arguments and information stated in the theory part of the thesis. As a result of the study, at the period of 1999-2003, 380 failure to obey order or regulation, 149 insubordinate conduct toward warrant officer, noncommissioned officer or petty officer, 61 insolence toward any high ranking military person, 24 disrespect toward any high ranking military person, 9 failure to obey order or regulation in front of a military squadron and 5 resistance crimes are found out. For these crimes military personnel under the risk of committing crimes found out and suggestions of crime prevention are made. Hi