Hibrit savaşta muharebe sahasının lojistik yönetimi
Logistics management of hybrid warfare battlefield
- Tez No: 836368
- Danışmanlar: DR. TARIK AK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, belirsizliklerle dolu günümüz harekât ortamında muharip unsurların, hibrit savaşın başlangıcından sona ermesine kadar ihtiyaç duyacağı lojistik gereksinimlerinin hangi şart ve durumlar altında karşılanabileceği ve hibrit savaş konseptinin lojistik boyutunun icrasının nasıl gerçekleşmesi gerektiğine ilişkin dünya genelinde uygulamalardan faydalanarak lojistik alanında çalışma yapacak araştırmacılar için bir kaynak ortaya koymaktır. Tez çalışmasında ulaşılmak istenen temel araştırma sorusu“Hibrit Savaş ortamında muharip birliklerin lojistik ihtiyaçlarının giderilmesi ve icrası nasıl gerçekleştirilmektedir?”şeklinde belirlenmiştir. Tez çalışması bu temel araştırma sorusunun cevabına ulaşmak maksadıyla alt araştırma sorularıyla birlikte dört bölümden oluşmaktadır. Hibrit savaş konseptinin anlatıldığı birinci bölümde, savaş kavramının tarihsel gelişimi, tarih boyunca harekât alanında kullanılan savaş türleri, 21. yüzyılın güvenlik ortamı ve hibrit savaşların ortaya çıkış nedenleri ile etkileri incelenmiştir. İkinci bölümünde, hibrit savaş ortamında muharebe sahasında yer alan aktörler ve hibrit savaşın temel bileşenleri gibi harekâtın icrasına etki eden unsurların neler olduğuna ve etkilerinin boyutlarına ulaşılmak hedeflenmiştir. Üçüncü bölümünde lojistik ve askeri lojistik kavramları incelenmiş, muharebe sahasında lojistiğin icrası, dünya tarihinde önemli yeri olan savaşların lojistik yapılarının incelenmesi suretiyle çeşitli örnek olaylara ulaşılmış ve açıklanmıştır. Çalışmanın dördüncü bölümünde, hibrit savaş ortamında muharebe lojistiğinin nasıl icra edileceği, lojistik faaliyetlerin harekât ortamında önemi ve karşılaşılabilecek zorluklar değerlendirilmiştir. Sonuç olarak hibrit savaş ortamının, geleneksel muharebelere oranla lojistik faaliyetler bakımından hangi zorlukları barındırdığına ilişkin tespitler tanımlanarak, lojistik sistemin aksaksız yürütülmesine ilişkin çözüm önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to provide a resource for researchers who will work in the field of logistics by making use of worldwide practices regarding the conditions and circumstances under which the logistics requirements of the combatants in today's operational environment full of uncertainties can be met from the beginning to the end of the hybrid warfare and how the logistics dimension of the hybrid war concept should be realized. The main research question to be addressed in this thesis is“How are the logistics needs of combat units met and executed in a Hybrid Warfare environment?”. In order to answer this basic research question, the thesis consists of four chapters with sub-research questions. In the first chapter which is about hybrid warfare, the historical development of the concept of war, the types of warfare used in the field of operations throughout history, the security environment of the 21st century, and the reasons for the emergence of hybrid wars and their effects are examined. In the second part, it is aimed to reach the the elements that affect the execution of the operation and the dimensions of their effects such as actors on the battlefield in the hybrid warfare environment and the basic components of hybrid warfare. In the third part, the concepts of logistics and military logistics are examined and the execution of logistics on the battlefield explained by examining the logistics structures of wars that have an important place in world history via various case studies. The fourth part of the study, it is evaluated that how combat logistics will be carried out in a hybrid warfare environment, the importance of logistics activities in the operational environment and the challenges that may be encountered. As a result, the challenges that hybrid warfare environment poses in terms of logistics activities compared to traditional wars have been identified and solutions have been proposed for the smooth execution of the logistics system.