Bilgisayar ve ağ üzerinden işlenen siber suçlarla mücadelenin hukuksal ve güvenlik boyutu
The jurisprudence and security dimensions of struggle towards cyber crimes committed through computers and networks
- Tez No: 161508
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 348
Özet
ÖZET Bu tez teknolojinin ilerlemesi ile hızlı bir şekilde hayatımıza giren bilişim sistemlerinin suiistimalleri sonucunda ortaya çıkan siber suç olgusunu incelemektedir. Siber suça karşı ülkemizin hukuki alandaki yeterliliği ve uygulama olarak mevcut durumu da ortaya konmaya çalışılmaktadır. Özellikle güvenlik kuvvetleri açısından mücadelede karşılaşılan güçlükler ile ilgili olarak Emniyet Genel Müdürlüğünün siber suçlar ile mücadelede görev yapan personelinin görüşlerinden faydalanılmaktadır. Bu amaçla Ankara'da görevli bulunan 12 kişi ile yapılandırılmamış mülakat yapılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde bilişim, İnternet ve bilgi toplumu ele alınarak bilişim alanının ne kadar hızlı bir gelişme gösterdiği anlatılmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünü bilişim alanında gelişmeler ile birlikte ortaya çıkan siber suç tipleri ile siber suçların işlenmesinde kullanılan yöntemler oluşturmaktadır. Bu bölümde bilişim alanında meydana gelen gelişmelerin belli bir temel bilgiye sahip bilgisayar kullanıcılarına suç işlemek için kolay suç fırsatları yarattığı anlatılmaktadır. Çalışmanın üçüncü bölümünü oluşturan hukuksal boyut bölümünde, uluslararası sözleşmeler ve yasalarla bilişim alanında işlenen suçlar ortaya konmaktadır. Ülkeler arasında ki uygulama farklılıkları, yasa kapsamlarına aldıkları suç tiplerindeki farklılıkların çerçevesi çizilmektedir. Bu farklıklar daha çok ceza kanunları açısından ele alınarak ortaya konmaktadır. Türkiye'nin özellikle gelişmiş ülkelere göre bu alandaki durumu da tespit edilmektedir. Çalışmanın dördüncü bölümünü güvenlik boyutu oluşturmaktadır. Bu bölümde bireye ve devlete yönelik işlenen siber suçlar ile ilgili olarak gelişmiş ülkelerin siber suç ile mücadelede kullandıkları yöntemler ve teşkilat yapılan incelenmektedir. Bu kapsamda ülkemizde henüz tasan halinde olan, toplumda ihtiyaç olup olmadığına Vİİİşüphe ile bakılan Bilişim Bakanlığı, Bilgi Güvenliği Teşkilatı gibi yapıların bir an önce kurulmasının gerekliliği belirtilmektedir. Çalışma sonunda mücadelede yasal alanda, operasyonel alanda ve teknik alanda karşılaşılan en temel sorunlar personel ile yapılan mülakatlara da dayanılarak ortaya konmaktadır. Yaşanan sıkıntıları ile çözüm yolu olarak izlenmesi gereken yöntemler sonuç bölümünde belirtilmektedir. Siber suç ile mücadelenin sadece hukuksal alanda kalmaması gerektiği, toplum çapında eğitim, bilinç oluşturma gibi alanları da kapsaması gerektiği savunulmaktadır. IX
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis it is examined the cybercrime that develops with the rapid development of information technology which affects the whole part of our life. Our country's legal capability and the real position on the application side against the cybercrime is identified. Especially about the problems faced by the law enforcement officers on the struggle against cybercirme is examinde. On this part, it is performed unstructered interview with 12 people who are on duty in Ankara. In the first part of study, the rapid development of informatics field is told with the informatics, internet ve information society terms. The second part of study consists of the types of cybercrime that appaears with the development of informatics and the method used in committing cyber crimes. In this part, the deveopments of informatics provide crime opportunities even the ones that have only basic knowledge about computers is told. In the jurisprudence side that forms the third part, the cyber crime committed in informatics area is examined from the international conventions and laws review. The procedural differents applied by the deveoped countries, the crime type diffrences handled by the country laws is identified. These differences mostly examined from the criminal law review. The Turkey's position according to developed countries is also determined in this part. The security dimension forms the fourth part of thesis. In this part developed countries appliacation method in the fight against cybercrime committed towards individual and government is shown. In this scope urgent need for development of Informatics Ministery and Information Security Organization is identified. At the end the technical, operational and legal basic problems faced in the fight against cybercrime is told by the interview made. The solutions of problems faced by, the method which must be used against cybercrime is also told. The struggle against cybercrime can't be enough if it is only used in legal side. In addition the aducation of whole community and gaining ethical behaviours is defended.