Türkçenin yapısal ön-izlencesi
  1. Tez No: 161517
  2. Yazar: OZAN ERDEM GÜZEL
  3. Danışmanlar: DR. AYBARS ERÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
ÖZ Bu çalışma ile yabancılara Türkçe öğretimi alanında gerek ders kitaplarının hayıflanmasında gerek ders Mencelerinin hazırlanmasında öğretmen, yazar ve araştırmacıların başvuru kaynağı olarak yararlanabileceği Türkçenin yapısal bir ön- izlencesinin, başka bir deyişle Türkçenin dilbilgisel ve yapısal öğelerinin ham bir dökümünün çıkarılması amaçlanmıştır. Her ne kadar araştırmanın temelini, Türkçenin yapısal öğelerinin toplu, sıralı ve örnekli bir dökümü oluştursa da öğrence, izlence ve özelde de yapısal izlence gibi temel kavramlar da ayrıntılarıyla incelenmiştir. Bunun yanı sıra, temel dilbilim kavramları, genel olarak dilsel birim ve yapılar, özel olarak Türkçenin dilsel birim ve yapıları da işlenen konular arasındadır. Tüm bu araştırma ve incelemelerin sonunda varılan akademik sonuç ve elde edilen bulgular, çalışmanın sonunda özet olarak okuyucuya sunulmuştur. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT With this work, it was aimed to prepare a proto-syllabus, in other words, an unrefined inventory of the grammatical and structural elements of Turkish language to be benefited as a reference source by both Turkish language teachers in designing their course syllabi, by course book authors in writing Turkish language teaching course books and by academic researchers. Although, a compactly-garnered, orderly and hierarchical inventory of Turkish language with at least two examples for each structural item constitutes the basis of this very research, pedagogical notions such as syllabus and structural syllabus in particular are also being analysed in detail. Besides, fundamental linguistic notions, units and structures in general and specifically, linguistic units and structures of Turkish language are also among the subjects covered in this work. The conclusion drawn from all the research and analyses carried out and the findings gained in the end are presented as a summary to the reader.