Yolsuzluk ve kamu harcamaları ilişkisi: Türkiye örneği
The relation between corruption and public expenditures
  1. Tez No: 161526
  2. Yazar: GÖKHAN DÖKMEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUHLİS BAĞDİGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Kurum Tez Başlığı Tez Yazan Tez Danışmanı Tez Türü, Yılı Sayfa Adedi Z.K.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü, İktisat Anabilim Dalı Yolsuzluk ve Kamu Harcamaları İlişkisi: Türkiye örneği Gökhan Dökmen Yrd. Doç. Dr. Muhlis Bağdigen Yüksek Lisans Tezi, 2005 113 ÖZET Günümüz dünyasında küresel bir olgu olarak ele alman yolsuzluk olayları, ülkelerin farklı gelişmişlik düzeylerine, yönetim şekillerine ve diğer birçok etkene bağlı olarak yoğun bir şekilde yaşanmaktadır ve yolsuzluk tüm dünyanın da ortak sorunudur. Bu sorun ülkeleri sosyo-ekonomik açıdan etkilemekle birlikte bu çalışmada yolsuzluğun yalnızca kamu harcamaları üzerindeki etkisi incelenmektedir. İncelemenin teorik kısmında öncelikle çeşitli yolsuzluk tanımlarına yer verilmekte ve açıklamalar ışığında yolsuzluktan ne anlaşılması gerektiği ortaya konulmaktadır. Daha sonra, yolsuzluğun nedenlerine ve sınıflandırılmasına ilişkin bilgiler verilmektedir. Çalışmada ayrıca yolsuzluğun ölçüm tekniklerinden bahsedilmekte ve teorik kısımda son olarak yolsuzluğun kamu maliyesi üzerindeki etkileri irdelenmektedir. Çalışmanın ampirik kısmında, Türkiye'de 1982-2003 yıllan arasında başta konsolide bütçe harcamaları olmak üzere, alt bileşenler olarak eğitim, sağlık, savunma ve yatırım harcamaları ile yolsuzluk arasındaki ilişki EKK yöntemi kullanılarak analiz edilmektedir. Yapılan ampirik çalışmanın sonucunda, Türkiye'nin yolsuzluk algılama endeksindeki bir artış karşısında başta konsolide bütçe olmak üzere eğitim, sağlık, savunma ve yatırım harcamalarında da artış yaşandığı bulgusuna ulaşılmışlar. Elde edilen bu sonuçlar Türkiye'nin gelişmekte olan bir ülke olması dikkate alınarak yorumlanmıştır. Anahtar Kelimeler Yolsuzluk, Kamu Harcamaları
Özet (Çeviri)
Institution : ZKU Institute of Social Sciences, Department of Economics Title : The Relation between Corruption and Public Expenditures: The Turkish Case Author : Gökhan Dökmen Advisor : Asst. Prof. Dr. Muhlis Bağdigen Type of Thesis : MA Thesis, 2005 Page Number : 113 ABSTRACT Corruption issue that has become a global phenomenon exists in countries at various levels as a result of their level of development, style of government and many other reasons. In addiation, corruption is also a worldwide problem. Although corruption affects countries in many areas within their socio-economic life, this study mainly analyzes its effect on public expenditure. Theoretical section of the study contains three chapters. The first chapter starts with various definitions of corruption and in the light of these definitions it lays out what is meant by corruption. Causes and types of corruption are also discussed. The second chapter reviews some measurement techniques of corruption and the third chapter discusses corruption effects on public finance. The empirical section of the study applies the least squares regression analysis to examine relationship between corruption and public expenditures, including expenditure on consolidated budget, education, health, defense and investment. The study uses the Turkish data covering the period 1982-2003. Empirical results show that there is relationship between corruption and public expenditure. An increase in corruption leads to increase in consolidated budget expenditures along with education, health, defense and investment. Empirical findings are discussed by taking into account the fact that Turkey, as a developing country, still needs some more infrastructural expenditures in many areas and the fact that corruption is one of factors effecting the level of those expenditures. Key Words Corruption, Public Expenditure