Suggestions for Turkey's pension system according to research on private pension system
Bireysel emeklilik sistemi üzerine yapılan araştırmaya göre Türkiye'nin emeklilik sistemi için öneriler
  1. Tez No: 161538
  2. Yazar: CÜNEYT DEMİRKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDEFHAN OĞUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
ÖZET Türkiye'nin sosyal güvenlik sisteminin bütçe açıklan mevcuttur. Sistem üzerindeki yükü azaltmak için bireysel emeklilik sistemi yürürlüğe konulmuştur. Dünyada yaşlanma ve ekonomik yavaşlama ile birlikte emeklilik için ayrılan maliyetler artmıştır. Bunu düzeltmek için sunulan önerilerden biri de fonlama sistemine geçmektir. Uygun zorunlu fonlamalı bir sistemle mevcut fonlamasız sistemin ek bireysel emeklilik sisteminin bileşimi çok önemlidir. İkinci bölümde sosyal güvenlik ve emeklilik sistemi problemleri açıklanmış, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin emeklilik sistemleri ve bunların problemlerinden bahsedilmiştir. Sistemden tercihli çıkışlarla ilgili örneklere yer verilmiştir. Emeklilik sistemlerindeki problemlerin çözümü için gönüllü katılım, zorunlu katılım ve geri dönüş oram garantisi hakkında açıklamalar yapılmıştır. Türkiye'deki sosyal güvenlik sistemi ve demografik problemler anlatılmıştır. Üçüncü bölümde yapılan araştırma ele alınmıştır. Araştırmanın amacı bireysel emeklilik sisteminin bireylerin ihtiyacım karşılayıp karşılayamadığı ve gelecekteki emekli olacakların ihyiyaçlarının karşılayabilmek için uygun emeklilik sistemi karışımını bulmaktır. Araştırmanın önemli noktalarından biri de bireylerin sistemden kendi istekleri ile çıkp çıkmayacağı ve bunun sonucunda ek mali yüklere katlanıp katlanamayacağının araştırılmasıdır. Araştırmanın gelişmeleri ve bulgular bu bölümde anlatılmıştır. Dördüncü bölümde ise, Türkiye'deki emeklilik sistemi için yeniden yapılandırma önerileri sunulmuştur. Araştırmanın sonuçlarına gore daha çok vergi avantajı daha çok kişinin bireysel emeklilik sistemine yönelmesine sebep olabilecektir. Ama kişiler geleceklerinin güven altında vıolmadığını ve sistemden emekli olduklarında yeterli düzeyde gelire sahip olamayacaklarım düşünmektedirler. Bireyler adına şirket katkısı katılımda önemlidir ve ayrıca insanlar sisteme zorunlu katılımı desteklemektedirler ki bununla birlikte ikinci bacak olan zorunlu ve şirket katkısına dayanan sistem birinci bacak olan sosyal güvenlik sistemine üçüncü bacak bireysel emeklilik sistemi ile birlikte ek olarak getirilebilir. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Turkey's social security system has deficit problems. To decrease the burden on the system, voluntary third pillar private pension system is introduced. Together with ageing and economic slow down; pension costs are lifted up, according to increasing dependency ratios. To solve the problem, one of the proposals is leaving PAYG system with funded systems. Appropriate mandatory private second pillar system with combination of PAYG system with supplementary private pension system is very important. In the second chapter, social security and pension problems are defined. Developed and developing counties' pension systems and their problems are displayed. Costs of shifting to a fully funded or partial funded system are demonstrated. Turkey's social security system and demographic problems are examined. In the third chapter, research conducted is explained. The aim of the research is to find a suitable pension system combination should be appropriate for the future retirees. The research also aims to find whether individuals bear opting out of the social security system with transition burden or just decide a fully or partially funded system. In the fourth chapter, suggestions to pension reform in Turkey including pension system and individuals are proposed. The results show that more tax advantages draw more people to the private pension system, however they do not think that their future will be safe and they will not have sufficient income with private pension system only. As a result, occupational pensions as a second pillar should be introduced as a support to the first pillar.