Thomas Hobbes'un siyaset felsefesinde hak ve kudret problemi
Right and power problems in thomas hobbes'political philosophy
  1. Tez No: 397527
  2. Yazar: MUHAMMED İRŞAD YÜZBAŞIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPARSLAN AÇIKGENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Philosophy, Political Science
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmanın amacı, Thomas Hobbes'un ontolojik ve epistemolojik temeller üzerinden siyaset felsefesini, kudret ve hak bağlamında nasıl inşa ettiğini incelemektedir. Hobbes'un insan doğasına atfettiği nitelikler ile doğal hakların neler olduğu ve bu nitelikler doğrultusunda neler olması gerektiği tartışılacaktır. Olması gereken üzerinden yapılacak izahatlar ile hak kavramının Hobbes'un zaviyesinde meşru kaynakları sorgulanacaktır. Bu hedef doğrultusunda birinci bölümde, Hobbes'un ontolojik ve epistemolojik iddiaları değerlendirilecek olup; ikinci bölümde ele alınacak hak ve kudret ilişkisindeki yansımaları tartışılacaktır. Bu vesile ile önce doğal hakkın ne olduğu, daha sonra tayin edilmiş kudret olarak egemenin karşısında ne ifade ettiği ortaya konacaktır. Bu düzlemde yapılacak tartışmaların doğal sonucu olarak birey – kudret ilişkisi içerisinde bireyin siyasal konumu sorgulanırken, Hobbes'un devlet tasavvurunun totaliter ya da liberal olduğu tartışması açılacak olup her ikisine de gerekçe olarak öne sürülen iddiaların kuvvet ve çoğunluk temelli olduğu ortaya konacaktır. Dinin, siyasallığa bölücü etkisini bertaraf etmek için din ile siyasetin sınırlarını, siyasetten yana çizen Hobbes, bilimsel ya da ölçülebilir değerler ile felsefesini inşa etmektedir. Bu amaca mekanik materyalizm aracılığı ile yönelen Hobbes'un ön kabullerinden yola çıkarak kuvvetin ve çoğunluğun meşruiyet sebebi olduğu önyargısıyla; ölçülebilir değerler ile hak kavramını yeniden tanımladığı ortaya çıkarılmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine how Hobbes established his political philosophy through the ontological and epistomological bases on the notions of power and right. The qualities Hobbes assigns to the human nature and what the natural rights are, are two of the main discussions in our research. The explanations on the 'oughts' and the notion of right will be questioned in order to view the legitimate sources in Hobbes' mind.First chapter is about Hobbes' ontological and epistemological claims while second chapter reflects the claims from the first chapter over the notions of right and power. This will allow us to discuss what right is, and then what right means before the assigned power, i.e. the ruler. A natural result of this discussions is the rise of questioning the political situation of the individual compared with the relation of the individual and power. At this point, it is open to debate that Hobbes' notion of state is liberal or totaliterian. The research makes it explicit that both claims have power (force) and the notion of majority at the center of their proofs. Hobbes draws borders of religion and politics in favor of politics. This is to avoid the divisive role of religion. He then builds his philosophy on scientific or measurable values. He aims to use these scientific or measurable values by using mechanic-materialist understanding. Hereby this study will be demonstrated that; he redefines the notion of the right with mechanic-materialist assumptions as majority and power (force) as the legitimate source of the right.