Thomas Hobbes'un felsefesinin ontoloji, epistemoloji ve siyaset felsefesi bağlamında incelenmesi
Examination of Thomas Hobbes's philosophy in the context of ontology, epistemology and political philosophy
- Tez No: 686818
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
17. yy. düşünürü olan Hobbes, deneysel bilimden hareketle, insanın, toplumun ve devletin matematiksel bir kesinlikle ele alınabileceğini savunur. Hobbes, deney ve gözleme dayalı ampirik bir yaklaşımla insanı, toplumu ve devleti sadece incelemekle yetinmez. Aynı zamanda toplumsal olayları, bireysel kavgaları veya devlete ilişkin sorunların nedenlerini tespit ederek çözümler üretir. Bu bağlamda bir devletin yok olmamasının temel koşullarını gün yüzüne çıkarmaya çalışır. Devletin kaynağını Tanrı'da arayan tüm görüşleri bir kenara iter ve devleti, insanların yaptığı bir sözleşmeye dayandırır. Bu yaklaşıma göre devleti ortaya çıkaran süreç, insana ve onun aklına dayandırılır. İnsan aklına yaptığı vurgu ile Hobbes, özellikle her alana müdahale eden dini otoriteye karşı bir yenilik getiren, Rönesans ve Reform hareketlerinin ve genel olarak Aydınlanma hareketinin temel özelliklerini yansıtır. Bu çalışmamızda Hobbes'un görüşlerini ontoloji, epistemoloji ve siyaset felsefesi bağlamında inceleyeceğiz. Devinim, algı, akıl, dil, din, Tanrı, devlet ve toplum sözleşmesi gibi kavramların nasıl ele alındığına odaklanacağız. Onun hareketten cisme, cisimden maddeye, maddeden insana, insandan topluma veya devlete sistematik bir biçimde yapılandırdığı felsefi sistemini“Leviathan”isimli yapıtı ışığında nasıl inşa ettiğini anlatmaya çalışacağız.
Özet (Çeviri)
Hobbes, a 17th century philosopher, argues that human, society and state can be handled with mathematical precision based on experimental science. Hobbes does not merely study people, society and the state, with an empirical approach based on experimentation and observation. It also identifies social events, individual fights or causes of state-related problems and generates solutions. In this context, it tries to reveal the basic conditions of the disappearance of a state. He pushes aside all the views that seek the source of the state in God and bases the state on a human-made contract. According to this approach, the process that brings out the state is based on man and his mind. With his emphasis on the human mind, Hobbes reflects the fundamental features of the Renaissance and Reform movements and the Enlightenment movement in general, which innovates against religious authority that intervenes in every field. In this study, we will examine Hobbes' views in the context of ontology, epistomology and political philosphy. We will focus on how concepts such as movement, perception, mind, language, religion, God, state and social contract are handled. We will try to explain how he constructed the system of philosophy that he systematically structured from movement to object, from object to matter, from matter to man, from man to society or from the state in the light of his work called“Leviathan”.