Bilişim suçları ve sosyolojik boyutu
Informatics crimes and ets sociologial aspect
- Tez No: 161592
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MİMAR TÜRKKAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET Bilişim ve telekomünikasyon endüstrilerindeki baş döndürücü gelişmeler bilgisayarları hayatımızın her alanında vazgeçilmez unsurlar haline getirmiştir. Günümüzde bilgisayarlar üretim endüstrisi, fınans endüstrisi, üniversiteler, sigorta şirketleri, güvenlik ve adalet sistemleri ve kamu kurumlan da dahil olmak üzere toplumun hemen her alanında kullanılır duruma gelmişlerdir. Yeni teknolojiler her zaman çözüm ve kolaylıklarla birlikte yeni problemleri de beraberinde getirmiştir. Bilgisayar teknolojisi yalnızca kamu sektörüne, özel şirketlere ya da bireylere yardım etmemiş, aynı zamanda suçlulara da bilgisayarları yasadışı yollarda kullanmak için gerekli olan kompleks iletişim bilgisini de sağlamıştır. Bilgisayarlar ve bilgisayar sistemlerinin suçlular tarafından yoğun bir şekilde kullanılmasının bir çok sebebi vardır. Bu sebeplerin biri bilgisayarların saldırıya maruz olabilecek bir çok noktasının bulunmasıdır. Bu zayıf noktalar bilgisayar ağlarının kullanımının hızlanmasıyla daha da artmıştır. Kritik ulusal altyapılar (bankalar, telefon, elektrik, gaz. su. vb.) bilgisayar teknolojisine bağlandıkça, bilgisayar güvenliği konuları daha da çok ilgi çekmeye başlamıştır. Günümüzde bilişim suçlarının nerede ve ne zaman işlendiğini bulmak oldukça zor bir işlem haline gelmiştir. Çünkü bilişim suçluları geleneksel suçlular gibi dinamit ve patlayıcılar ile değil, bilakis birler ve sıfırlar ile işlenmektedir. Bu tezde genel olarak bilişim suçları ve bu suçlarının sosyolojik boyutu üzerinde durulmuştur. Bilişim suçlarından toplumun ne kadar etkilendiği ve bu suçların nasıl bir sosyolojik zemin üzerinde meydana geldiği ortaya konmaya çalışılmıştır. Ayrıca diğer suç türleri arasında bilişim suçlarının yerinin ne olduğu çalışmanın sınırları çerçevesinde tartışılmıştır. Bunlara ilaveten çalışmada bilgisayar ilintili suçlar ile diğer geleneksel suç türleri ve bunların zararları karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Çünkü günümüz bilgi çağında bilgi iletişim araçlarıyla bilişim suçları işlenebilir hale gelmiştir. Bugün bilişim suçlarının toplumlara verdiği zarar artık milyar dolarları bulmaktadır. Bu yüzden bilgisayar yoluyla işlenilen suçlar diğer suçlardan daha önemli bir problem haline gelmiştir. V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Amazing improvement of telecommunication and information industry made the computers important component in our life. Today computer production industry is used in all parts of society including finance industry, universities, insurence industry, security and justice systems and the public institution. New technologies always brings solution and easiness with new problems. Computer technologies have helped the public sector, private sector and people although they have provided complex communication data to the the criminals to use computers illegal. There are many reasons of using computers and computers systems by criminals. One of these reasons is that computers have many weak sides against attacks. These weak sides have increased with becoming widespread computer networks. While critical national substructure (banks, telephones, electricity, gas, water etc.) connect computer technologies, computer secturity subjects attract attention. Today information crimes became hard process to find the answers of where and when these crimes are commited. Because information crimes arenT being commited with explosive like traditional crime. On the contrary it is commited with one and zero. In this study, generaly social dimension of information crimes are explained. This study focuses on how much the society has been affected by information crimes and any increase of information crimes and crimes ratio. Especially information crimes' place in other kind of crimes is considered. In addition to this, damaging with computer-related crimes and traditonal crimes are studied comperatively. Because crimes that used a lot of money are commited in imaginery world. Conseqently information crimes" damage on the society is expressed with billion dollars. For this reason, today computer-related crimes have become more important problem than other crimes. VI