Bilişim suçlarının sosoyolojik analizi
  1. Tez No: 172768
  2. Yazar: ŞÜKRÜ DURMAZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KÜRŞAT ERDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
221 ÖZET Çok kısa bir sürede bilgisayar ve iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmeler hayatımızı olumlu ve olumsuz pek çok yönden etkilemektedir. Teknolojide yaşanan gelişmelere paralel olarak insan hayatı da her geçen gün kolaylaşmaya başlamıştır. Eskiden çok fazla zaman alan ve maliyeti pahalı olan işleri, gelişmiş teknolojileri kullanarak daha hızlı ve daha ucuza yapabilmekteyiz. Bilgi toplumu olma yolunda çağımızın gerektirdiği bilişim teknolojilerini kullanırken toplumsal yaşamımızda da çeşitli sorunlar ortaya çıkmıştır, insanoğlunun bulunduğu her alanda olduğu gibi, bilişim alanında da yeni suç tipleri ortaya çıkmış, suçlular teknolojinin getirdiği yenilik ve kolaylıkları kendilerine menfaat sağlamak maksadıyla kullanmaya başlamışlardır. Sonuçta suçlu profilleri, suçun işlendiği çevre ile suç aletleri de değişmiş ve daha karmaşık hale gelmiştir. Bu tezde, hayatımızın hemen her alanında karşılaştığımız bilişim sistemlerinin çeşitli maksatlarla suiistimal edilmesi sonucunda ortaya çıkan bilişim suçlarını sosyolojik bir perspektifle incelenmektedir, özellikle suçla mücadele açısından suçu işleyenler ile suç işlenen çevrenin özelliklerinin bilinmesi suçla mücadele açısından son derece önem arz etmektedir. Bu nedenle konunun sosyolojik bir analizle ele alınabilmesi için aşağıda belirtilen bölümler çerçevesinde ele alınmıştır: Çalışmanın ilk bölümünde, yapılan araştırmanın konusu, amacı, yöntemi, araştırma soruları, kapsam ve sınırlılıkları ile yöntemi hakkında açıklamalarda bulunulmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde, kavramsal çerçeve çizilmiş, özellikle suç olgusu, suçu açıklayan teoriler üzerinde durulmuştur. Konunun teknik bir ve güncel bir konu olması nedeni ile bilişim kavramı, bilişim suçları ve özellikleri ile Türkiye ve dünyadaki bilişim suçları hakkında bilgiler verilmiştir. Ayrıca bilişim suçlarının suç teorileri açısından bir değerlendirmesi yapılmıştır.222 Çalışmanın üçünde bölümünde ise bilişim suçu işleyen kişilerle yapılan görüşmeler ve bu görüşmeler neticesinde elde edilen verilerin analizi yapılmıştır. Bu analiz sayesinde bilişim suçlarının neden işlendiğini, suç işleyenlerin kimler olduğu, suç işlenen ortamların neler olduğu anlaşılmıştır. Yapılan bu analiz suçla mücadele açısından son derece önem taşımaktadır. Çalışmanın son bölümü olan sonuç ve değerlendirme bölümünde ise bilişim suçlarının Türkiye'deki boyutu ve suçun önlenmesine yönelik yapılması gerekenler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
223 SUMMARY Rapid developments in computer and communications technologies have affected our lives both positively and negatively. Parallel to the developments in technology, our lives have started to get easier and easier every passing day. Things we used to spend so much time and money can now be done in a very short time and with a little amount of money. As we are using the information technologies in the process of being an information society, we are also facing with the problems stemming from this technology. Like every field where human beings are involved, new crime types were also created in information technologies, and criminals started to misuse this technology for their benefits. As a result of these attempts, criminal profiles, crime tools, and crime scenes were changed in a very complicated way. In this study, the information crimes stemming from the misuse of information technologies, that we are facing almost every field in our lives, is examined in sociological perspective. It is very important to be aware of the features of criminals and crime scenes especially for the fight with the crimes. In order to analyze this subject sociologically, the study is organized as follows: The subject, the goal, method, research questions, content, and limitations are explained in the first chapter. In the second chapter, the conceptual criminal frame was drawn, and the crime fact and the theories explaining crimes are analyzed. Information concept, information technology crimes and features along with the information crimes in Turkey and in the other parts of the world. In addition to that, the evaluation of information technology crimes is done from the crime theories perspective. In the third chapter, the interviews done with the criminals committed information technology crimes and the analysis of the data gathered in these interviews are provided. Why these crimes are committed, who commits these crimes and the environment of the crimes are understood with the help of this analysis. This analysis can be very helpful in the fight of such crimes.224 The scopes of these crimes in Turkey and the required precautions to prevent information technology crimes are provided in the last chapter of the study.