İlköğretim II.kademe sanat (resim-iş) çalışmalarında uygulanan yöntem teknik ve sorunlar
Methods techniques and problems applying in art work in the secondary school
  1. Tez No: 161650
  2. Yazar: METİN KARAKILIÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜLYA KAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET İlköğretim ikinci kademe öğrencileri, yaş grupları itibariyle mantık dönemindedirler. Bu dönem, ergenlik çağma giren öğrenci açısından çok önemlidir. Çocuğa uygulanacak her türlü eğitim-öğretim modelinde, yaşının psikolojik, sosyal ve fiziksel özellikleri göz önüne alınmalıdır. Uygulanacak yöntem ve teknikler, eğitim-öğretim sürecinin bir parçasıdır. Uygulama imkanı olmayan yöntem ve teknikten bahsedilemez. Yöntem ve teknikler belirlenirken, öncelikle gerekli şartların sağlanması lazımdır ya da şartlara uygun yöntem ve teknikler geliştirilmelidir. Resim-iş derslerinde de, bu şartların tümü dikkate alınarak geliştirilecek yöntem ve tekniklerle başarılı sonuçlar elde edilebilir. Bu araştırmada, sanat eğitimi sürecinde önceden beri uygulanan bir çok yöntem ve teknik incelenmiştir. Buradan elde edilen bulgulardan yola çıkılarak uygulama alanı olan, yeni yöntem ve teknikler geliştirilmiştir. Uygulama sonuçlan incelenerek, basan oranları öğrenci çalışmalarındaki gelişmelerle ortaya çıkarılmıştır. Uygulama çalışmalarında karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri araştırmanın son bölümünde yer almıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The students of the second level in primary schools are in the period of reason because of their ages. This period is very important for the students coming in the adolescence. Psychological, social and physical features of his or her age must be considered at each system of education to be applied for a child. The methods and techniques being applied are parts of the process of education and training. The methods and techniques which have no opportunities to be applied cannot be mentioned. It is required that the necessary conditions are provided ar methods and techniques m ust b e d eveloped i n a ppropriate c onditions w hen m ethods and t echniques are developed in Art and Handcraft good results from methods and techniques to be developed by taking in to consideration all the conditions can be got. In this research, many methods and techniques having been practised were studied. In addition to, new methods and techniques which have opportunities to be practised were developed. After results of practice, the ratio of success are revealed with improvements in the works of students. The problems hawing been Faced through research and their solves are placed at the last chapter of research.