İlköğretim I. kademe 3. sınıf öğrencilerinin sanat eğitiminde üç boyutlu seramik çalışmalarının gerekliliğine yönelik bir inceleme
  1. Tez No: 215411
  2. Yazar: ÖZGE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMA BİLİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışmanın temel amacı ; ilköğretim okulları I. kademe 3. sınıf resim-iş dersiöğretim programındaki üç boyulu çalışma konularında seramiğin mevcut durumdageleneksel yöntemlerle uygulanmasının, öğretime ve öğrenciye etkisi ve katkısının neolacağının belirlenmesidir.Çalışmada değişik araştırma yöntemlerinden yararlanılmıştır. İlk aşamada,?Belge ve Arşiv Tarama? yöntemi ile çalışmanın içeriğine uygun bilgiler toplanmış,ikinci aşamada, örnekleme ?Deneysel? yöntem uygulanmıştır. Ankara ilinin Çankayailçesine bağlı Ulubatlı Hasan İlköğretim okulu, 3/C sınıfı ?Random? yöntemiylebelirlenmiştir.Deney grubunu oluşturan 36 kişilik örnekleme ?Ön Test? uygulanarak çalışmaöncesi durumları tespit edilerek plastilin çalışması, bir hafta sonra aynı gruba seramikçalışması yaptırılmış ve her iki uygulama sonrası durumlarının tespiti için ?Son Test?uygulanmıştır.Uygulama sonucunda, geleneksel öğretim yöntemiyle yaptırılan seramikçalışmalarının, öğrencilerin başarılarına, derse ilgilerine, yaratıcılıklarının gelişmesineve bilgilerinin kalıcılığına olumlu etki ve katkı sağladığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is determine the affect and contribution to theeducation and students of the ceramic applications in three dimensional work subjectscompared to the traditional methods in primary schools Ist stage 3rd grade painting-artcourse.Several resarch methods have been utilized for this study. In the first phase,information has been gathered with ?Document and Literature Review? for the study,and, in the second phase, it has been decided to apply sampling ?ExperimentalMethod?. Ulubatlı Hasan Primary School of Çankaya district of Ankara province hasbeen determined at last, 3/C class ?Random Method?36 individuals comprising the test group were applied ?Preliminary Test? todetermine their state prior to the study and plastilline study was conducted. A weeklater, ceramics work was done by the same group and ?Final Test? was applied todetermine the state after both studies.At the end of the thesis, the ceramic applications preparing with traditionaleducation method has determined to provide positive affect and contribution to thestudents success, interests to lesson and also development their creativities andpermanence their knowledge.