İlköğretim II. kademe görsel sanatlar dersinde kopya yönteminin geleneksel ve dijital ortamda kullanımına yönelik karşılaştırmalı bir araştırma
Primary education II. copy comparative methods in tier visual arts course a comparative research on the use of traditional and digital media
- Tez No: 641064
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GONCA HÜLYA YAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı, sanat eğitiminde önemli yer tutan görsel sanatlar dersinde günümüz teknoloji imkanlarının yanı sıra geleneksel yöntemlerle uygulamalar yaptırarak, dijital ve geleneksel alandaki becerilerinin belirlenmesinde anlamlı bir fark olup olmadığını araştırmaktır. Araştırma evrenini, 2019-2020 eğitim öğretim yılında Ankara Mamak Özel Bilimsel Ortaokulunda öğrenim gören Görsel Sanatlar dersi öğrencileri, örneklemi ise; ilköğretim II. kademe 10'u kız 6'sı erkek olmak üzere toplam 16 ortaokul öğrencisi oluşturmaktadır. Seçilen öğrencilere Şefik BURSALI' ya ait bir resim gösterilerek öğrencilerden bir geleneksel uygulama bir de bilgisayar ortamında röprodüksiyon yapılması istenilmiştir. Geleneksel yöntem ve bilgisayar ortamında yaptırılan bu resimler araştırmacı tarafından geliştirilen değerlendirme ölçeği ile üç uzman tarafından puanlanarak yorumlanmıştır. Bu araştırmada yöntem olarak nitel ve nicel araştırma modeli kullanılmış olup deneysel yöntem tercih edilmiştir. Araştırmanın sonucunda, değerlendirme ölçeği maddelerinden“renk”ve“doku”kriterleri için bilgisayar ortamında uygulanan çalışmaların aleyhinde, diğer maddelerden“kompozisyon”,“çizim becerisi”,“oran-orantı”ve“form”kriterleri içinse bilgisayar ortamında uygulanan çalışmalarda kendilerini rahatlıkla yansıtabildiklerinden dolayı lehine sonuçlandığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate whether there is a significant difference in determining digital and traditional skills by making applications with traditional methods as well as today's technology opportunities in the visual arts course, which has an important place in art education. The sample of the Visual Arts course students studying at Ankara Mamak Private Scientific Secondary School in the 2019-2020 academic year is; primary education II. There are a total of 16 secondary school students, 10 of whom are girls and 6 of whom are boys. Selected students were shown a picture of Şefik BURSALI and asked to make a traditional application and a reproduction in a computer environment. These pictures, which were made in traditional method and computer environment, were scored and interpreted by three experts with the evaluation scale developed by the researcher. In this study, qualitative and quantitative research model was used as the method and experimental method was preferred. As a result of the study, they can easily reflect themselves in computerized studies for the criteria of“composition”,“drawing skill”,“proportion-proportion”and“form”from the other items against the“color”and“texture”criteria. It turned out to be in favor of it.