Üniversite öğrencilerinin epistemolojik inançlarının bazı değişkenler açısından incelenmesi (Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi örneği)
Research of epistemological beliefs of university students according to some variables (Selçuk University Faculty of Education sample)
- Tez No: 161656
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Bu araştırmada, üniversite öğrencilerinin epistemolojik inançları bazı değişkenler (cinsiyet, bölüm, sınıf düzeyi, ebeveynlerin eğitim durumu ve geldikleri yerleşim yeri) açısından incelenmiştir. Araştırma tarama modelinde olup kullanılan yöntem Survey Tarama Modelinin bir alt yöntemi olan ilişkisel taramadır. Bu araştırmada epistemolojik inançlar, değişkenler açısından betimlenmiş ve daha sonra bu iki değişken arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Bu araştırmanın evreni, Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğrencileridir. Çalışma evreni ise bu fakültede bulunan bölümlerdeki 1. ve 4. sınıflardan tesadüfi küme örnekleme yoluyla seçilmiştir. Verilerin toplanmasında Schommer (1990) tarafından geliştirilen Epistemolojik inançlar Ölçeği ve kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular şu şekilde özetlenebilir: 1. Öğrencilerin epistemolojik inançlarının genel olarak ne düzeyde olduğuna bakıldığında; tek bir doğrunun var olduğuna inanç boyutunda diğer boyutlara kıyasla daha yüksek bir ortalamaya sahip oldukları sonucu bulunmuştur. 2. öğrencilerin cinsiyetleri açısından epistemolojik inançları incelendiğinde öğrenmenin yeteneğe bağlı olduğuna inanç boyutunda gruplar arasında anlamlı fark bulunurken diğer boyutlarda anlamlı bir fark bulunmamıştır. 3. öğrencilerin sınıf düzeyleri açısından epistemolojik inançları incelendiğinde öğrenmenin yeteneğe bağlı olduğu inanç ve tek bir doğrunun var olduğuna dair inanç boyutlarında gruplar arasında anlamlı farklılık bulunurken diğer boyutta anlamlı bir fark bulunmamıştır. 4. Öğrencilerin bölümleri açısından epistemolojik inançları incelendiğinde tek bir doğrunun var olduğuna dair inanç boyutunda gruplar arasında anlamlı fark bulunurken diğer boyutlarda anlamlı bir fark bulunmamıştır. 5. Öğrencilerin geldikleri yer açısından epistemolojik inançları incelendiğinde hiçbir boyutta anlamlı bir fark bulunmamıştır. 6. Öğrencilerin baba eğitim durumu açısından epistemolojik inançları incelendiğinde öğrenmenin yeteneğe bağlı olduğu inanç boyutunda gruplar arasında anlamlı fark bulunurken diğer boyutlarda anlamlı bir fark bulunmamıştır. 7. Öğrencilerin anne. eğitim durumu açısından epistemolojik inançları incelendiğinde hiçbir boyutta anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this research, university students“ epistemological beliefs were observed according to some variables (sex. department, class level, educational situation of parents and residence). Research is Survey model. Epistemological beliefs were described according to variables and then the relation between these variables were observed. The scope of this study is students inSelçuk University Faculty of Education. Study scope was chosen from freshman and senior students in this faculty by random sampling method. Epistemological Belief Scale which was developed by Schommer (1990) and personal data form were used in order to gain data. The findings can be summarized as: 1. When university students”were observed generally the students have higher mean in“there is only one correct”dimension compared with other dimensions. 2. When university students“ epistemological beliefs were observed according to their sexes there was a significant difference among groups in ”learning depends on ability“ dimension but there was no difference in other dimensions. 3. When university students”epistemological beliefs were observed according to class levels there was a significant difference among groups in“learning depends on ability”and“there is only one truth”dimensions whereas there is no significant difference in other dimension. 4. When university students' epistemological beliefs were observed according to their departments while there was a significant difference among groups in“there is only one truth”dimension, there is no significant difference in other dimensions. 5. When university students* epistemological beliefs were observed according to their residences there was no significant difference in even one single dimension. 6. When university students' epistemological beliefs were observed according to their fathers' educational situation there was a significant diffemce among groups in“learning depends on ability”dimension, but there was not any significant difference in other dimensions.7. When university students* epistemological beliefs were observed according their mothers' educational situation there was no significant difference in even ( single dimension. Recommendations were made according to findings above.