Üniversite öğrencilerinin genel ve alan-odaklı epistemolojik inançlarının incelenmesi
Examining the general and domain-specific epistemological beliefs of undergraduates
  1. Tez No: 211317
  2. Yazar: ALTAY EREN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ GÜLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 452
Özet
Bu arastırmanın amacı, fen, sosyal ve eğitim bilim alanlarında öğrenim gören üniversite öğrencilerinin genel epistemolojik inançlarıyla alan-odaklı epistemolojik inançları arasındaki farklılıklarla birlikte iliskilerin öğrenim görülen alan, cinsiyet ve sınıf düzeyi değiskenlerine göre incelenmesidir. Arastırmanın örneklemini altı yüz üç üniversite öğrencisi olusturmustur. Öğrencilerin genel epistemolojik inançlarına iliskin veriler, Schommer (1998)'in epistemolojik inanç ölçeği temelinde Deryakulu ve Büyüköztürk (2002) tarafından gelistirilen epistemolojik inanç ölçeği aracılığıyla elde edilmistir. Diğer taraftan, öğrencilerin alan-odaklı epistemolojik inançlarına iliskin veriler için fizik, kimya, kamu yönetimi, iktisat, zihin engelliler eğitimi ve Türkçe eğitimi alanlarına yönelik, arastırmacı tarafından gelistirilen alan-odaklı epistemolojik inanç ölçekleri veri toplama araçları olarak kullanılmıstır. Söz konusu ölçeklerin gelistirilmesi için gerçeklestirilen pilot çalısmada 808 üniversite öğrencisi yer almıstır. Arastırmada gerçeklestirilen istatistiksel analizler aracılığıyla, öğrencilerin hem alan-odaklı hem de genel epistemolojik inançları bağlamında öğrenim gördükleri alanlara, cinsiyetlerine ve sınıf düzeylerine göre anlamlı farklılıklarla birlikte iliskiler olduğuna yönelik önemli bulgular elde edilmistir. Bununla birlikte, hem cinsiyet hem de sınıf düzeyi değiskenleri daha ayrıntılı bulgular elde edilebilmesi amacıyla öğrenim görülen alanlar temelinde incelenmis ve bazı bulgulara iliskin varsayımların test edilmesi için ilave analizler de gerçeklestirilmistir. Çalısmanın bulguları literatüre atıfla tartısılmıstır. Arastırmanın sonuçları genel olarak, genel ve alan-odaklı epistemolojik inançlar ayrımının anlamlı olduğunu; öğrencilerin genel ve alan-odaklı epistemolojik inançlarını farklı referans noktalarından hareketle olusturduğunu; epistemolojik inançlarda alan bağımlılığının desteklenmekte olduğunu; hem genel hem de alanodaklı epistemolojik inançlar arasındaki iliskilerin sistem yaklasımlarının temel varsayımıyla uyumlu olduğunu ve genel-odaklı yaklasıma kıyasla alan-odaklı yaklasımın öğrenim görülen alanlara daha hassas olduğunu göstermektedir. Çalısmanın sonuçları bağlamında, hem eğitimsel uygulamalar hem de gelecekte gerçeklestirilebilecek arastırmalar açısından önemli olduğu düsünülen bazı önerilerde bulunulmustur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine differences and relations between general and domain specific epistemological beliefs of undergraduates who study in science, social science and educational science majors with respect to their fields of study, gender and class level. Six hundred and three undergraduates from Abant ?zzet Baysal University participated in the study. The data about undergraduates? general epistemological beliefs was obtained by the Epistemological Belief Questionnaire which was developed and adapted by Deryakulu and Büyüköztürk (2002) on the basis of Schommer?s (1998) Epistemological Belief Questionnaire. On the other hand, Domain-Specific Epistemological Belief Questionnaires, which were developed by the researcher regarding physics, chemistry, public management, economy, mindhandicapped education and Turkish education fields, were used as data obtaining instruments for undergraduates? domain-specific epistemological beliefs. A pilot study, in which eight hundred and eight undergraduates participated, was conducted to develop Domain-Specific Epistemological Belief Questionnaires. Crucial findings were obtained regarding the differences and relations in contexts of both undergraduates? general and domain specific epistemological beliefs according to their fields of study, gender and class level. In addition, both gender and class level variables were investigated on the basis of fields of study to obtain more specific findings. Additional analyses were also carried out to test some assumptions. Nevertheless, findings of the present study were discussed with reference to the literature. Overall, the results of the study demonstrated that general and domain-specific epistemological belief differentiation do sense; undergraduates constitute their general and domain-specific epistemological beliefs from different reference points; notion of domain specificity in undergraduates? epistemological beliefs is supported; the relations within general and domain specific epistemological belief dimensions are all accord with the basic assumption of system approaches; and comparing with the domain general approach, domain-specific approach is more sensitive to the fields of study. In line with the results of the present study, educational implications and directions for future research were discussed.