Regülasyon ve düzenleyici konular: Konya doğal gaz örneği
Regulation and regulatory institution: example of natural gas in Konya
  1. Tez No: 161665
  2. Yazar: ABDULKADİR DEVELİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZEYNEP KARAÇOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
IV ÖZET Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin çoğunda, piyasa aksaklıktan nedeniyle, devlet belli piyasalara müdahale etmektedir, özellikle 1970'li yıllatın sonlarından itibaren, doğal tekel ve yıkıcı rekabet sorununun çözümü olarak öngörülen müdahale politikaları ve araçlarında, piyasalarda yaşanan gelişmeler ve geçmiş müdahale deneyimleri de dikkate alınarak reformlar yapılmıştır. Devletin düzenleme, denetim ve gözetim işlevlerini hakkıyla yerine getirmesi amacıyla oluşturulan ve yeni yönetişim yapısı içerisinde 1990'lardan itibaren öne çıkan unsurlardan biri Bağımsız Düzenleyici Kurumlar, (BDK) Devletin kamu işletmeciliği aracılığıyla ekonomiye doğrudan müdahale etmeyi bırakmış ekonomik aktörlerin uyması gereken kuralları ve bu kuralların denetimini BDK lara bırakmıştır. Türkiye de gaz sektöründe reform daha az karmaşık ve elektrik sektöründen daha az gelişmiştir. Bununla beraber, Türkiye, yeni Doğal Gaz Piyasası Kanunu'nun yürürlüğe konmasıyla sektörün daha rekabetçi hale getirilerek serbestleşmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, günümüzde önemi gittikçe artan regülasyon ve düzenleyici kurumlar incelenip ülkemizde, özellikle de Konya'da doğalgaz kullanımının, üreticilere, tüccarlara ve, bölgeye sağlayabileceği yararlar üzerinde durulacaktır, özellikle Türk sanayicisinin dünya şartlarında rekabet edebilmesi açısından elektrik enerjisinden daha ucuza mal olan doğalgaz kullanımının Konya sanayisi için gerekliliği üzerinde durulacaktır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT States intervene market because of market problems in developed and developing countries. Specially after beginnings of 1970s, states have taken precautions against of natural monopol and probles related to competition that called regulatory reform came from market experience of countries. States establish regulatory institution to control and regulate market more effectively. This institutions have begun to establish at the begining of 1990s and they have duty to manage public manegement and intervene to market directly. In Turkey sector of gas is less coplex than sector of electiricity. In addition, with the new regulation of in law called Law of Natural Gas. This law aimed to provide more competitive and free natural gas market. In this study, it will be aimed to examine regulation and regulatory institution in Turkey,however, it is going to be studied contribution of using of natural gas to consumers," producers and region of Konya. Specially using of natural gas is very impotanat for Konya A And Turkish Industry aspect of competition in world condition.