Aksaray Eskil ilçesinin coğrafi etüdü
Geographical analyse of Aksaray-Eskil district
- Tez No: 161666
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURİ İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZET Araştırma Sahası, İç Anadolu Böigesi'nin Konya Bölümü içerisinde yer almaktadır. Tuz Gölü Havzası'mn güneyinde yer alan araştırma sahasının yüzölçümü yaklaşık 1 1 52 km2dir. Geniş bir ovalık ve platoluk sahadan oluşan Eskil'de dağ bulunmamaktadır. Yükselti Tuz Gölü'nden güneydeki Obruk Platosu'na doğru artmaktadır. Eskil'de planeter ve coğrafi faktörlerin etkisi ile karasal iklim özellikleri hüküm sürmektedir. Nitekim Aksaray Meteoroloji İstasyonu'nun 34 yıllık (1970-2003) rasat değerlerine göre; yıllık ortalama sıcaklık 11,8 °C dir. Aksaray'da aylık sıcaklık ekstremleri, Temmuz' da 40 °C ye çıkabilmekte ve Ocak'ta ise -26,4 °C ye inebilmekiedir. Rüzgâr rejimi açısından her mevsim, NE ve E sektörlü rüzgârlar egemen durumdadır. Yıllık yağış tutarları, Aksaray'da 342,8 mm. ve Sultanhanı Kasabası'nda ise 313,1 mm.dir. Araştırma sahasının, yerleşme tarihi höyük yerleşmeleriyle başlamaktadır. Eskil İlçesi nüfusu 2000 yılı itibariyle 28.952'dir. 1990 yılında ilçe olan Eskil'de 1 kasaba, 3 köy ve 101 sürekli yerleşime geçmiş yayla bulunmaktadır. Araştırma sahasının temel ekonomisi tarımsal faaliyetlere dayanmaktadır. Şekerpancarı ve tahıl ziraatı, nüfusun ekonomik yapısı ve yeraltı su potansiyelini etkilemektedir. Şekerpancarı tarımı 1990 yılından sonra, geliri yüksek tarım ürünü halini almıştır. Şekerpancarı tarnnındaki işgücü ihtiyacı nedeniyle küçükbaş hayvancılık terk edilirken, büyükbaş hayvancılık faaliyeti gelişmiştir. Şekerpancarı ziraatı farklı illerden, mevsimlik iş gücünün Eskil'e göç etmesine de neden olmuştur. Ayrıca şekerpancarındaki su ihtiyacı, yeraltı sularının aşırı tükenmesine yol açarak, yeraltı su seviyesinin yılda ortalama 1 m. çekilmesine neden olmaktadır. TV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The research field covers an area at 1 152 square kilometre in the southern part of Lake Salt within the boundaries of Konya in Central Anatolia, whose topography is characterized by plateaus and a huge plain. The climate of Eskil is mainly a sort of land climate resulting from planeters and the other geographical factors. According to the figures /data obtained by Aksaray meteorology station between the years 1970 and 2003, annual average temperature is 11, 8 °C, extremer figurer being up to 40 °C in July nd -26,4 in January. As for wind regimes, NE and E winds are dominant in every season. The annual rainfall is 342,8 mm in Aksaray and 3 13,1 mm in Sultanham. The first settlements in the research field were on mounds, (tumulus) The population of Eskil is 28952 by 2000. Eskil, becoming a district in 1990, has got 1 town 3 village and 101 permanently settled summer camping grounds /or plateaus The chief source of income in the research field depends on agriculture. The harvest of sugar beet and wheat has affected the economic structure and underground water reserves. The sugar beet has became a crop generating a higher level of income since 1990. While sheep raising has been abandoned due to shortage of laborforce, cattle raising has developed as a result of (residue of crashed seeds) given by sugar factories as incentives. The harvest of sugar beet has attracted seasonal immigratia of laborforce to Eskil, but on the other hand it has led to excessive use of underground water, shrinking to 1 m. per year on average.