Çocuk suçluluğu (sosyal ekoloji teorisi çerçevesinde bir araştırma)
Juvenile crimes (a research based on social ecology theory)
  1. Tez No: 161667
  2. Yazar: NİLAY HOSTA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BERRİN EYCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
ÖZE! Suç: insanlığın var oluşundan beri karşılaştığımı/, bir olgudur. Zaman içinde var olan (Um sosyal olgular gibi, suç olgusunda da değişimler meydana gelmektedir. Bu değişimlerin en dikkat çekeni suç işleme yaşının düşmesidir. Günümüzde çocuk suçluluğu olgusu gerek görsel basında gerekse yazılı basında sürekli karşımıza çıkmakladır. Çocuk suçluluğu oranlarının bu kadar çok artması konu üzerinde dikkatlerin yoğunlaşmasına neden olmaktadır. Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmada, çocuk suçluluğu olgusu, sosyal ekoloji teorisi çerçevesinde açıklanmaya çalışılmıştır. Yaşanılan sosyal ve fiziki çevre çocuk üzerinde çok etkilidir. Nitekim araştırmamızda elde ettiğimiz sonuçlar bize; aile içinde suçlu birey olmasının, ailenin kalabalık olmasının, annenin örgütlü işlerde çalışmasının, babanın düzenli bir işe sahip olmamasın, yaşanılan çevrenin kalabalık olmasının ve fiziki eksiklikleri olmasının, arkadaş çevresinde ve yaşanılan çevrede suçlu bireyler olmasının, çocuk suçluluğu açısından önemli olduğunu ve çocuğun suça yönelmesinde çok önemli etkileri olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Crime is the fact that we come across since the existence of humanity.The fuel of crime has changed in the time as all the other social facis.Whal is the most striking in these changes is decreasing the age of commiling crime. Nowadays the fact of the guiltiness of child is all the time stilted not only in visual but also in written press.The rates of the guiltiness of child's increasing in great numbers causes people to pay attention to the subjecl.ln this M.A. work, the fact of Hie guiltiness of child is tried to be explained in the setting of social ecology theory. Social and physical environment which is lived in is really effective on a child. As a matter of fact, the results that we gain from the search reveal how important having a guilty person in the family household, having a crowded family, mother's working in organized jobs, father's not having a regular job, the living environment's being crowded and it's having physical deficiencies, having guilty members among the friends and in the living environment are according to the guiltiness of child and how they have great effect on child's tendency to crime.