Sosyo-kültürel yapı ve kadın erkek rolleri
Socio-cultural structure and roles of male and famale
- Tez No: 161668
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BERRİN EYCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
ÖZET Aile, birey ve toplum arasında kurulan ilişkilerin ilk durağı olmasıyla, tüm toplumlar için evrensel bir nitelik taşır. Ailenin bu niteliği, işlevleri göz önüne alındığında toplumlar ve dönemler için değişime uğramasına rağmen temel yapı taşı olma durumu tarih boyunca süregelmiştir. Bireyin topluma entegrasyonunda aile kurumunun hareket noktası, içinde bulunduğu toplumun sosyo-kültürel yapısıdır. Bu yapı bireylerin sosyalizasyonuna rehberlik ederken; birey-aile-toplum ilişkisinde çeşitli durumları göz önünde bulundurur. Varol ussal bir durum olarak cinsiyet olgusu, yani kadın ve erkek cinsinden birine mensup oluş, bu durumlardan biridir. Cinsel rollerdeki varoluş ilkelerinin çoğu ilk olarak ailenin gösterdiği davranış örüntülerinde öğrenilmektedir ve cinsiyet kimliklerinin temeli atılmaktadır. Cinsiyetin bir değer olarak belirleyici olduğu alanların başında ise sosyal roller yer alır. Toplumların cinsiyete atıfları sosyo-kültürel yapılarında kodlandığı, düzenlendiği ve dışlaştığı gerçeğiyle hiçbir toplumsal bütünde ortak bir cinsiyet algısından söz etmek mümkün değildir. özellikle teknolojideki baş döndürücü hızlı gelişmelerle, sanayileşmeyle, hızlı kentleşmeyle birlikte toplumların geleneksel yapılan dönüşmektedir. Modern toplum yapılanmalarına doğru geçişte, toplumsal cinsiyet rollerinin öğrenildiği merkezi yapıda yani ailede roller ve rollerin belirleyici unsurları farklılaşmakta ve/ya esnemektedir. Günümüzde artık bir insanın değişken derecelerde hem kadın hem erkek niteliklerine tutum ve davranışlarına sahip olduğunu görmekteyiz. Bu doğrultuda araştırmamız sosyo-kültürel yapı bağlamında, geleneksel ve modern örüntüleri birlikte bünyesinde barındıran toplum yapımızda temel rollerdeki belirleyici özelliklerin sosyal görünümlerine yer vermiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Having the first stop of the relations between an individual and society, family bears a universal quality for all societies. This quality of family has been file building stone throughout the history although it has experienced some changes in some societies and in some periods when its functions are taken into account Starting point of family in the integration of an individual to society is the socio-cultural structure of the society she lives in. While this structures guides individuals becoming socialized, their various statuses in the relationship of individual- family-society are considered. As a situationg relating existence, sex concept, that is belonging to either female or male class, is one of these statutes. Most of the principles of existence in sexual oles are acquired firstly through the behaviour patterns a family exhibits, and by this way the fundamentals of sexual identities are formed. Of the fields where sex is a determing element, social roles come first It is not possible to mention about a common sex sense in any society where sex attributions of societies are coded, arranged and excluded in socio-cultural structures. Especially through a rattling rate, industrialization, rapid urbanization the traditional structures of societies are turning. In the transition to structuring of modern society roles and the determining elements of roles differentiates or expands in the central structure where social sexual roles are learned, that is, in family. We see that a person has attitudes and behaviours of both male and female qualities now. In the context of socio-cultural structure our study, in this direction, has also discussed the social appearances of determining characteristics of fundamental roles in our structure o f society affording modern patterns in its own structure. XI