Erken evliliği deneyimleyen kadınların evliliğe ilişkin düşüncelerinin sosyo-kültürel temeli: Ardahan örneği
The socio-cultural foundation of marriage opinions for women who have been experienced an early-age marriage: Case of Ardahan
- Tez No: 469304
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN GÜNGÖR ERGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 304
Özet
Türkiye'de toplumsal cinsiyet rolleri baz alındığında kadın-erkek eşitsizliği ve kadının ikincil konumunu pekiştiren bir sorun, erken evlilikler sorunudur. Araştırmada da erken evlilikler sorunu konu edilmiştir. Araştırmanın amacı, Ardahan örneği üzerinden hareket ederek erken evliliği deneyimleyen kadınların evliliğe ilişkin düşüncelerinin ve rol aktarımlarının ne şekilde olduğunun sorgulanmasıdır. Burada sosyo-kültürel yapı ve değişim üzerinde vurgu yapılmıştır. Araştırma verileri, Ardahan örneğinde 10 kadınla yarı-yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla yapılan derinlemesine görüşmeler ile elde edilmiştir. Araştırma bulgularına göre, erken evlilikte kültürün rolü belirtilmiş ve erken evlilik konusunda bilinçliliğin kazanıldığı görülmüş olup rol aktarımı ile de toplumsal olarak kız çocuklarından/kadınlardan beklenen roller bağlamında eğitim ve iş/meslek sahibi olmanın önem kazandığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Taking gender roles into accounts with in a society, early marriage problem is the problem in which gender inequality as well as the inferior status of women have been reinforced by the society. Therefore, this master thesis focused on early marriage problem. The main aim of this research is to questioning what opinions are being hold about marriage and how gender roles are transferred by the women who are experienced early marriage. There was put a stress on the socio-cultural structure and its changes. Research data was collected from 10 women by conducting semi-structured interview. According to results, it was found a significant role of culture in early marriage as well as achievement an awareness against early marriage. Regarding women gender roles in society, it was seen in the current study that education and employment have become important among women.