Satış gücü yönetimi ve tıbbi ilaçların pazarlanmasında satıcı doktor ilişkisinin incelenmesi
Sales force management and analysing the relations between doctors and salers on the marketing of medicine
  1. Tez No: 161682
  2. Yazar: SEMİHA ÜLKÜ ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÇAĞATAY ÜNÜSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
ÖZET Satış, alıcı ve satıcı arasındaki karşılıklı diyalogdur. Müşterilerle olan ilişkilerin geliştirilmesi, müşterilerin ihtiyaçlarının anlaşılması ve müşterilerin ihtiyaçlarıyla çakışan ürünlerin bulunması satış elemanlarına bağlıdır. İlaç mümessilleri, ilaç piyasasında firmaların Pazar paylarım koruyabilmeleri, Pazar paylarım arttırabilmeleri, ürünün doğru zaman ve doğru yerde hekimlere tanıtılması ve hekimler tarafından reçete edilmesinde önemli rol oynamaktadır. Satış gücü yönetiminin desteklenmesi için, ürünün özellikleri önemlidir. Hekimler için de tanıtılan ilaçların etkinliği ve güvenirliliği şarttır. Bu tezde, ilaç tanıtımlarının hekimler üzerindeki etkileri ve bu etkilerin mümessilleri tarafından en iyi şekilde gerçekleştirilmesi açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Sale is the dialogue between customer and saler. Development of relations with customers, understanding customer necessity and determining of the products which coincide with customers depend on sales personel's capabilities. Medicine representatives have an important role in keeping and increasing of the company market share, presenting the products to medical men in correct time and place and providing the products to be written to recipies. The product's spesifications are important for supporting trade strength management. Effectiveness and reliability of products are also important for medical men. In this study the effect of presentations of medicines on medical men and realizing of these effects by medicine representatives in the best conditions are explained.