Tek çocuğun çevreye ve okula; Uyum problemlerinin incelenmesi
Research about adaptation problems of a single child with in the enviroment and school
- Tez No: 161700
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURHAN ÜNÜSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Günümüz koşullarında yaşanılan ekonomik güçlükler, kadınların çalışma hayatı içinde yer almasından kaynaklanan zaman yetiştirebilme endişesi, ebeveynlerin çocukların eğitimi konusunda duydukları kaygılar, boşanma oranlarındaki artışlar gibi çeşitli sebeplerden dolayı ailelerde tek çocuk sahibi olmayı isteme durumu yüksek oranda artış göstermektedir. Buna karşın tek çocuk sahibi olmanın dezavantajları da ailelerin zihninde çocuğun uyum problemleri yaşayacağı konusunda endişelere yol açmaktadır. Uyumsuzluk büyük ölçüde biyolojik, psikolojik ve sosyal temel ihtiyaçların asgari düzeyde karşılanmaması, hastalıklar, bedeni özürler, kalıtım, çevrenin sosyal ve ekonomik etkileri, uygulanan yanlış eğitim sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Uyumsuzluğu oluşturan sebeplerden büyük bir kısmı önceden alınan veya alınacak tedbirlerle önlenebilir. Bu tedbirler ne kadar erken dönemde alınırsa o kadar etkili olur. Uyumsuzluğa sebep olan etmenler belirlendiktea sonra bunların ortadan kaldırılmasında ve tek çocukların da diğer çocuklarla beraber toplumda sağlıklı bireyler olarak yer almasında ailelere ve eğitimcilere çok önemli görevler düşmektedir. Bu araştırma okulöncesi eğitim kurumlarına devam eden öğrencilerin uyum problemlerini belirleyip tek çocuk olanlarla kardeşi olan çocukların karşılaştırmalı olarak incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma 2004-2005 eğitim-öğretim yılında Konya ili Seydişehir ilçesinde bulunan ilköğretim bünyesindeki anasınıflarına devam eden öğrencilere uygulanan tarama niteliğinde bir çalışmadır. Anketlerin uygulanması sonucunda elde edilen veriler SPSS paket programında tanımlanmış, ailedeki çocuk sayısı esas alınarak Kruskal Wallis testi uygulanmıştır. Test sonuçlan Chi-Square ve ki-kare analiz yöntemleri ile değerlendirilmiştir. İstatistiksel olarak önemsiz bulunan sonuçlar yüzdelik ifadelerle belirtilmiştir. Uygulanan istatistiksel hesaplamalar sonucunda tek çocuklar ile diğer öğrencilerde var olan uyum problemleri arasında tek çocukların uyarıldığı halde hatalı davranışa devam etmesi dışında yüksek oransa fark görülmemiştir. Bununla beraber sınıfın genel kurallarına uymak, isteklerini zor kullanarak yerine getirmesi, aşın derecede titiz ve düzenli olması ve parmak emme davranışları da tek çocuklarda gözlenen uyum problemleri arasındadır. 28 kız-28 erkek öğrenciden oluşan toplam 56tek çocukta; aşın derecede titiz ve düzenli olmak dışında tek çocuklarda görülen uyum problemlerinin kız çocuklarda daha yüksek oranda var olduğu belirlenmiştir. Araştırmanın sonucunda elde edilen verilerin literatürdeki bilgilerle çelişiyor olması düşündürücüdür. Toplumda tek çocuklarla ilgili var olan yaygın kanının araştırma sonucunda geçersiz sayıldığı saptanmıştır. Uygun ana-baba tutumları, bilinçli olarak seçilecek eğitim yöntemleri ve tek çocuğun erken çocukluk döneminden itibaren sosyal gelişimini destekleyecek zengin aktivitelerle tek çocuk olmanın az da olsa var olan dezavantajları önlenebilecektir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The ecomonic problems that we are facing in today's world have caused an increase in families to give birth to a single child due to the increases such as the time anxiety for the women to in being in the working life, fears of the adults worrying about their children's education and increase in the rate of divoring. In return to this, the disadvantages for having a single child causes fears in families mind that their children that they might not cope with their surroundings. This inadaptability is a situation which most likely occurs when biological, psychological and fundamental social needs are not handled at minimum levels,certain diseases, physically retardness, inheritance, environment's social and economic effects, wrong education given. Most of the reasons that causes this inadaptability can be prevented by taking precautions.The earlier they are taken the more effective they will be. Once the factors that cause this inadaptibility is determined, it's up to the families and educators to remove these and regain the children back into the environment. This research has been done to determine the inadaptabilities of the students continuing the pre-school institutions and compare the single child ones with the ones that have brothers and sisters. This research has been done in the 2004-2005 education year in the town of Seydişehir which is situated under the city of Konya where it covers all the kindergarten kids. The data that was obtain was entered into an application program called SPSS where the number of children was the variable taken considered and the Kruskal Wallis Test applied. The test results where evaluted using the Chi-Square analysis methods. The results that were not so important statistically, are shown in percentage expressions. The statistical results showning the inadaptabilites of the single child and the child having siblings haven't shown great diffeneces. The only major difference was that, the single child had continued its misbehaviour eventhough the single child had been warned. Along with this; not obeying to the class's general rules, uses force to fulfill its desires, being extremely carfeful and organized and sucking on their finger were the behaviours that the single child had. In a total of 56 single children, where 28were boys and 28 were girls, excluding the behaviour of being extremely careful and organized, the single child girls had a higher inadaptability rates than boys. It's thought provoking to see that the data obtained at the end of the research was in contradiction with the ones seen in literature. This research has showed that the belief that existed throughout the society was invalid. Appropriate mom and dad's behaviours, educational methods that are consciously chosen and activites chosen rich in supporting the single child's social development in its pre-childish period will prevent the disadavantages that are seldom in children that are the single child of the family.