İlköğretim okulları 4. ve 5. sınıflar sosyal bilgiler dersinde kullanılan eğitim ve öğretim yöntemleri
Training and education system using in the social justice education lesson in elementary school in the 4th and 5th
- Tez No: 161741
- Danışmanlar: PROF.DR. SÜLEYMAN BÜYÜKKARCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, ilköğretim okullarının 4. ve 5. sınıflarının okutulan sosyal bilgiler dersinde kullanılan eğitim ve öğretim yöntemlerinin öğretmen görüşlerine başvurarak tespit etmektir. Ayrıca yöntemlerin kullanımın etkileyen etmenlerin neler olduğunu ortaya koymak da amaçlanmıştır. Değerlendirmede, şehir merkezinde ve köy yerleşim merkezlerinde görevli öğretmenlerin öğretim yöntemlerini kullanma durumları, karşılaştıkları problemler, öğretim yöntemlerini kullanımım etkileyen etmenler ve öğretmenlerin bu konudaki görüşleri alınmıştır. Araştırma Konya ilindeki ilköğretim okullarının 4. ve S. sınıflarında Sosyal Bilgiler dersini yürüten görevli öğretmenler ile köy yerleşim merkezlerindeki görevli öğretmenler üzerinde yapılmıştır. Araştırmada, araştırmacı tarafından geliştirilen görüşme formu kullanılmıştır. Uygulanan veri toplama aracı, kişisel durumlarda ve Sosyal Bilgiler dersinde kullanılan öğretim yöntemlerinin kullanımı ve kullanımım etkileyen etmenlerin neler olduğu ile ilgili sorudan meydana gelmiştir. Veri toplama aracının geçerliliği ve güvenirliliği sağlamak için uzman görüşleri alınarak hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to determine the education and teaching methods which are used in Social Information Lesson at 4* and 5 * year primary students with the help of the teacher views. Also to find out what kind of factors which effects using of the methods. At the evaluation, we achieved the teaching methods using case of the teachers who are attendant at city center schools and village schools; the problems they faced, factors which effects using of the methods, the views of the teachers about this subject. The research have been done on the Social Information Lesson teachers who are attendant in Konya City 4th and 5 * year primary schools. At this search The Interview Form which has been done by the researcher was used. The applied gathering information tool consist the questions about education and teaching methods which are used in Social Information Lesson and used methods at the individual cases and what kind of factors which effects using of the methods. The applied gathering information tool has been prepared with the views of the experts to supply its validity, reliability and trusty.