Piaget'nin zihin gelişimi kuramına göre zihinsel engellilerde matematik öğretimi
Math teaching to those who how mental disorders accordining to Piaget's theory of mental development
  1. Tez No: 161746
  2. Yazar: AYŞE KESİKÇİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAFİYE SUNAY DOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Zihinsel engelli çocukların akademik becerileri bağımsız olarak yerine getirebilmeleri, devam ettikleri okullarda almış oldukları eğitim hizmetinin niteliği ile yalandan ilişkilidir. Zihinsel engelli çocukların devam ettikleri eğitim ortamlarında izledikleri matematik dersinde kazanmış oldukları kavram, beceri ve işlemler; onların günlük yaşamlarım sürdürmelerine önemli katkılar sağlamaktadır. Çocukların gündelik yaşamlarını sürdürmede böylesine etkili olan matematik becerileri gerek normal çocuklara gerekse zihinsel engelli çocuklara kavratmaya çalışılırken birçok kuramcı matematik beceri ve kavramlarım etkili bir şekilde öğretilmek amacıyla farklı kuramlar geliştirmişlerdir. Bütün kuramcıların geliştirdikleri farklı yöntemlerde temel amaç normal ve zihinsel engelli bütün öğrencilerin daha iyi öğrenmelerini sağlayıcı ortamlar hazırlamaktır. Bu kuramcılardan birisi de Piaget'tir. Piaget çocukların sayısal kavramların öğretiminde bazı kazanımların öneminden bahsetmiştir. Bu kazanımlar sınıflandırma, eşleme, sıraya koyma, korunum ve tersine çevrilebilirlik olarak sıralamıştır. Piaget engelli öğrencilerde matematik işlemlerinden önce sınıflandırma, eşleme, sıraya koyma, korunum ve tersine çevrilebilirlik temel kavramlarını öğrenmesi gerektiğini, bunları öğrenemeyen çocukların matematik becerilerini, sayılarım değerlerini dolayısıyla problem çözmeyi de öğrenemeyebileceklerini savunmuştur. Bu amaçla araştırmada Piaget'nin zihinsel gelişim kuramı doğrultusunda zihinsel engelli çocuklara matematik beceri ve kavramlarını öğrenmede kuramın etkili olup olmadığı saptanmak istenmiştir. Araştırmanın deneklerini Konya'nın Akşehir ilçesinde Yıldırım ilköğretim okulu özel alt sınıfına, özel Sevgi Rehabilitasyon merkezine ve Nasreddin Uygulama okuluna devam etmekte olan ve belirlenen ön koşul becerilerini yerine getirebilen 30 zihinsel engelli öğrenci seçilmiş bu 30 öğrencinin 15'i deney, 15'i kontrol grubu olarak şekilde gruplara ayrılmıştır. Araştırmanın bağımsız değişkeni Piaget'nin zihinsel gelişim kuramının doğrudan öğretim yöntemi ile sunumudur. Bağımlı değişkeni ise zihinsel engelli öğrencilerin matematik beceri ve kavramlarını öğrenme durumlarıdır. Bu araştırmada bağımsız değişkenin bağımlı değişken üzerinde etkili olup olmadığına yönelik bir sonuca varabilmek için ön test-son test kontrol gruplu deneysel model kullanılmıştır. Araştırma sonunda zihin engelli çocukların sayı kavramı kazanımlarına ilişkin başlangıç düzeyine ait bulgulara bakıldığında elde edilen tüm sonuçların anlamlı olmadığıyani araştırmanın başlangıç düzeyinde gerek deney gerekse kontrol grubunun birbirine denk olduğu sonucu elde edilmiştir. Başlangıç düzeyi tespitinden sonra 6 haftalık bir süreçte programın etkililiğini incelemek amacıyla deney grubuna bağımsız değişken uygulanmıştır., Bu süre sonunda bulgular incelendiğinde deney grubunun sayı kavramı kazanımları boyutunda yüksek ortalamalar elde ettikleri, matematik beceri ve kavramlarını öğrenmede başarılı oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Her grup kendi içerisinde başlangıç düzeyleri ve 6 haftalık bir süre sonunda test düzeyleri karşılaştırıldığında elde edilen bulgular ise şu şekildedir; Deney grubunun başlangıç düzeyinin kontrol grubu ile denk olduğu fakat 6 haftalık uygulama sonucunda elde edilen sonucun anlamlı düzeyde yüksek olduğu saptanmıştır. Kontrol grubunda ise 6 hafta boyunca geleneksel yöntemle sayı kavramı öğretimine devam edilmiştir. 6 hafta sonra uygulanan test düzeyleri ile başlangıç düzeyleri karşılaştırıldığında manidar bir farklılık bulunmadığı, grupta sayı kavramı kazanımları açısından anlamlı bir değişme olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Mental retardation children's fulfilling the academic skills independently is closely associated with the guality of education service that they get from the schoolls they are going on. Concept, skill and calculation which the mental retardation children gain in math lesson that they follow at education environment they continue, provide important supplements for maintaining their daily life. While getting both the normal children and the mental retardation children to comprehend math skills which are so effective in maintaining the children's daily life, many theorists developed different theories with the aim of teaching math skills and concepts efficiently. The basic goal at different methods that all the theorists developed is preparing the surroundings which provide a beter learning for normal and mental retardation children. One of these theorists is Piaget. Piaget mentioned the importance of some acquisition in teaching children numerical concepts. He enumerated this acquisition as classification, matching, enumerating, defense and tersine çevirebilirlik He advocated that it is necessary for retardation children to learn the basic concepts of classification, matching, enumerating, defense and tersine çevirebilirlik before math calculation and that the children who cannot learn these will not be able to learn math skills.numbers and,of course.solving problems. With the aim of this, it was aimed to be detected in this research that if the theory was effective or not in teaching math skills and concepts through mental development theory to mental retardation children. The subject of the research were selected among the mental retardation children who go on a pirivate low class in Yıldırım Primary school in Akşehir-Konya, private Love Rehabilitation Center and Nasreddin Practive school.and thirty mental retardation children who was able to fulfill the determined conditions of skills were selected.Fiften of these thirty students were classified as experiment group and the other fiften students as control group. The independent variety of this research is presenting Piaget' s theory of mental development by direct teaching methotThe dependent variety is a condition of mental retardation students' learning math skills and concepts. İn this research,experimental model with control group with pre-test and post-test was used tobe able to reach a result which is about whether the independent variable has an effect on dependent variable or not. At the end of the research, it was concluded that all the results that were gotten weren't meaningful when looking at the finding which belong the beginning level andwhich is about the mental retardation children's acquistion of number concept.That is,in the begining level of the research the result of experimental and control groups equality was found. After detection of beginning level.independent variable was applied to expenimental group in six weeks duration with the aim of investigating the program's efficiency. At the end of this period,when findings were examined.it was concluded that experimental group had gotten high averages as well as in the acquisition of number concept and that they were successful in learning math skills and concepts.When each group's beginning level was compared with the test level after six weeks.findings were like these; ît was founded that the beginning level of experimental group was equal with the control group. But it was realized that the result was high at the end of the six week practice. Teaching number concept with traditional methot had been continued in control group for six weeks. When level of tests, which were practised, were compared with the beginning level after six weeks.it was reached a conclusion that there wasn't any important difference and that there wasn't a significant change in the group's number concept. IV