ERP sistemlerinin başarısını etkileyen faktörler ve firma performansına etkileri
The critical success factors of ERP system and their impact on firm performance
- Tez No: 161886
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BÜLENT SEZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
IV ÖZET İleri bilgi teknolojileri, günümüz rekabet ve hız ortamında işletmelerin vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Yeni bilgi teknolojilerinin ortaya çıkması ise çok hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. Son dönemde ortaya çıkan ve dünya çapında yaygm olarak kullanılmaya başlanan önemli ileri bilgi teknolojisi sistemlerinden biri de Kurum Kaynak Planlaması (Enterprise Resource Planning-ERP)'dır. ERP, bir organizasyonun her fonksiyonel alanını kapsayarak geniş çaplı entegrasyon sağlama özelliği ile bu alanların en fazla rekabet avantajı elde etmesine sağlayan, tümüyle entegre edilmiş bilgisayar destekli bir iş yönetim sistemidir. Bu araştırma kapsamında ERP sistemlerinin uygulama başarısını etkileyen kritik basan faktörleri ve bunların uygulama başarısına etkileri incelenmiştir. Ayrıca rekabetin yoğunlaştığı günümüz ekonomisinde uzun vadeli ve yüksek maliyetli bir sistem olan ERP sistemlerinin uygulama başarısının firma performansına etkileride incelenmiştir. Bu bağlamda uygulama başarısını etkileyen kritik başarı faktörleri, örgütsel direnç, üst yönetim desteği, ERP sistem satıcısına güven, Eğitim kalitesi ve organizasyon içi bilgi paylaşımı olarak belirlenmiştir. Firma performansı ise yenilik performansı, üretim performansı, pazarlama performansı ve finansal performans olarak dört alt başlığa ayrılmıştır. Türkiye'deki ERP kullanan şirketlerde yapmış olduğumuz araştırmamıza göre, bu işletmelerin ERP sistemlerini etkin bir bilgi tabam üzerine kurdukları ve ERP uygulama başarısının değer zinciri üzerindeki kullanıcılar tarafından bilginin etkin paylaşımına bağlı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte, rekabetin yoğun yaşandığı dinamik iş çevresinde ERP uygulama başarısının firma performansı üzerinde literatüre paralel olarak olumlu etkisini destekleyen sonuçlara ulaşılmıştır. Bu çalışma altı bölümden oluşmaktadır. İlk dört bölümde ERP ile ilgili literatür incelemesi yapılmıştır. Buna bağlı olarak ERP Sisteminin temel nitelikleri, ERP uygulama başarısını etkileyen kritik başarı faktörleri ve bu faktörlerin firma performansına etkisi incelenmiştir. Beşinci bölümde araştırma modeli ve hipotezler tanımlanmış ve bulguların ortaya konmasıyla araştırma metodolojisioluşturulmuştur. Altıncı ve son bölümde ise araştırma bulguları tartışılmış ve gelecek araştırmalar için öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Advanced Information Technologies has become an indispensable part of organizations in Today's dynamic and competitive business environment. In a highly dynamic and competitive business context, the emergence of new information technologies has become a rapid process. One of the most important and latest advanced IT technologies is Enterprise Recourse Planning (ERP). Especially, the last ten years have seen a dramatic growth in the world-wide use of ERP systems. ERP Systems, by integrating every single functional unit of an organization into a single common computer-based system, creates a new process-oriented business model that is required in order for a business to remain competitive in today's unstable business environment. In this study, the critical success factors effecting ERP Implementation Success and the effect of these factors on ERP Implementation Success is analyzed. Also, in today's expanded global competition, considering the highly expensive and time-consuming nature of a system such as ERP, the effect of ERP Implementation Success on Firm Performance is also analyzed. In line with this, the critical success factors are identified as Organizational Resistance, Top Management Support, and Trust in ERP Vendor, Training Quality, and Organizational Knowledge Sharing. Moreover, Firm Performance is analyzed under four main sub-titles: Innovativeness, Marketing Performance, Manufacturing Performance and Financial Performance. According to our research findings on firms using ERP in Turkey, these firms establish their ERP systems on an effective knowledge database and ERP Implementation Success depends on effective knowledge sharing of users in the value chain. Moreover, in our research, in parallel to the literature, the results demonstrated that the ERP Implementation Success has a positive effect on Firm performance Overall, this study is organized in six sections. First ERP related literatures including the main features of ERP systems, the critical success factorsvn effecting ERP systems and firm performance are reviewed. The next section introduces the research model and hypotheses. Research Methodology is then described followed by the representation of results. The study is concluded with the discussion of the research findings and implications for future research and practice.