Stratejik karar verme hızını etkileyen faktörler ve stratejik karar verme hızı-firma performansı ilişkisi
- Tez No: 161887
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CEMAL ZEHİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
IV ÖZET Pazarın küreselleşmesi, sınırların kalkması ve teknolojinin git gide daha fazla önem kazanması beraberinde yoğun rekabeti; sürekli ve hızlı bir değişimi getirmiştir. Yoğun rekabetin ve hızlı değişimlerin hüküm sürdüğü iş dünyasında, firmaların varlıklarım devam ettirebilmeleri, hızla değişen dinamik çevreye uygun olarak hızlı adımlar atmasına, dolaysıyla hızlı kararlar almasına bağlıdır. Stratejik karar verme sürecinin ve bu sürecin hızlılığının öneminin ön plana çıkışının temelinde iş dünyasının bu yeni düzeni yatmaktadır. Bu çalışmada, stratejik karar verme hızım etkileyen bireysel, örgütsel, çevresel faktörler belirlenmeye çalışılmış ve bu faktörlerin gerek stratejik karar verme hızına gerekse firma performansına olan etkileri, stratejik karar verme hızı- firma performansı ilişkisi bağlanımda incelenmiştir. İmalat sektöründe faaliyet gösteren ve satış gelirlerine göre ilk 500 (İSO, 2003) arasında yer alan 73 firmadan toplanan veriler, SPSS 10.0 istatistik paket programı yardımıyla analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In last decades, through the driving forces of the globalization and technological developments, the intensity of competition has increased and, business environment becomes turbulent and more dynamic. Firms have recognized that they should speed decision making and operating processes for the survival or growth in that competitive and dynamic business environment. Thus the issue of strategic decision making process and its speed has captured the attention of not only business managers but also researchers. The survey of Bourgeous and Esinehardt (1988) examining the relation between strategic decision making speed and high velocity environment is the pioneering study in that field. In our this study we also tried to identify personal, organizational and environmental characteristics related to strategic decision speed and examined the relationship among those characteristics, strategic decision making speed and firm performance. Survey is conducted on 73 large-scale firms operating in manufacturing industry in Turkey and data are analyzed thorough the SPSS 10.0 statistical packet program.,i. İ-':'' İ.?.?!',* J'