Türk Ceza Hukukunda terör örgütü suçları ve terörizm
Offences committed by terrorist organisations in Turkish penal/criminal law and terrorism
- Tez No: 161894
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ İHSAN ERDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Ülkemizde ilk olarak terör örgütü suçu, Türk Ceza Kanunu (765 sayılı) kapsamında değerlendirilmiştir. İnceleme konusu olan terör örgütü suçu, 765 sayılı Türk Ceza Kanununun 168. maddesinde“silahlı cemiyet ve çete”olarak ele alınmış ve bu madde ile terör örgütü suçu niteliğindeki eylemlere belirli bir ceza öngörülmüştür. Bununla beraber, Türk Ceza Hukuku Tarihi açısından bazı düzenlemeleri içeren ve yargı yöntemine ilişkin bazı kurallar koyan ilk anti-terör yasası olan Terörle Mücadele Kanunu 1991 yılında kabul edilmiştir. Terörle Mücadele Kanununu ile daha gelişmiş bir düzenleme getirilmiştir. Terörle Mücadele Kanununun 7. maddesinde“terör örgütü”suçu düzenlenmiştir. 12 Ekim 2004 tarih ve 25611 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 314. maddesinde yer alan“silahlı örgüt”suçuyla ise, 765 sayılı Türk Ceza Kanununun 168. maddesinde yer alan düzenlemeye paralel bir düzenleme getirilmiştir. Bu çalışmada, 765 sayılı Türk Ceza Kanununun 168., 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 314. ve Terörle Mücadele Kanununun 7. maddeleri incelenecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Crimes committed by terrorist organisations were considered first under the Turkish Penal/Criminal Code (TCK-Law No: 765). The investigated subject, 'offences committed by terrorist organisations', was dealt within“armed organisations or gangs”in the Turkish Penal Code (TCK-Law No: 765) article 168 and in which activities defined as offences by terrorist organisations are subject to certain penalties. The first anti-terror law 'Anti-Terror Law' which brought some historical changes into the Turkish Penal Code and put forward some rules in terms of juridical procedures was accepted in 1991. With Anti-Terror Law there have been developments in terms of regulations. Article 7 of 'Anti-Terror Law' has brought regulations to offences committed by 'terrorist organisations'. There has been rearrangements to the offences committed by 'armed organisations' in the article 314 in the Turkish Penal Code (TCK-Law No: 5237) published on the 12th of October 2004 in the Official Gazette (Resmi Gazete Issue No: 25611) which became in accordance with the Turkish Penal Code (TCK-Law No: 765) article 168. This study analyses article 168 in the Turkish Penal Code (TCK-Law No: 765), article 314 in the Turkish Penal Code (TCK-Law No: 5237) and article 7 of the 'Anti-Terror Law'.