Kuzey Kıbrıs Gazimağusa Harika Mahallesi örneğinde göç ve sosyal yapı
- Tez No: 161909
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TÜRKER EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
ÖZET ANAHTAR KELİMELER: Kuzey Kıbrıs, göçmen, göç süreci, sosyal yapı, aidiyet Bu araştırmanın konusu, 1975 yılında Gazimağusa'nın Harika Mahallesi örneğinde, göçmenlerin; göç ve göç sonrasını, sosyal-kültürel uyumu, kültürel çatışmalarım, iletişim zorluklarını kapsamaktadır. Araştırmada, göç sürecinin şekillendirdiği sosyal yapının resmi çizilmeye çalışılmıştır Çalışmanın amacı bu bölgenin sosyal yapışım ortaya koymak, göç sonrası yaşananları kişilerden yola çıkarak incelemek ve gelecekte yapılacak sosyal yapı ve sosyo-kültürel değişim çalışmalarına yol göstermektir. Bununla birlikte mahallenin fizikî yapısı ve sosyal çevresi içersinde mevcut topluluğun kültürü göz önünde bulundurarak yaşanan ve yaşanmış olan sorunlara dikkat çekmek ve çözüm üretilmesi için katkıda bulunmaktır. Araştırma, durum saptayıcı ve betimlemeyici bir şekilde ele alınmıştır. Bu mahallede yaşayan kişilerle derinlemesine görüşme ve anket uygulanmış, gözlem teknikleri kullanılmıştır. Bu bağlamda çalışma nitel araştırma özelliğini taşımaktadır. IX
Özet (Çeviri)
SUMMARY KEYWORDS: North Cyprus, immigrants, social structure, immigration process, The main purpose of this study was to investigate the social structure of immigrants in Harika district, Gazimagusa, Turkish Republic of North Cyprus. Under this purpose, the study aimed to understand the social-cultural adaptation, cultural conflict and communication difficulties of immigrants from Turkey in North Cyprus in 1975. This study also aimed to describe in detailed how the way of lives of immigrants were shaped after immigration process. Beside this, it was also objected to explore the problems that the immigrants were faces under the frame of physical and social conditions and the cultural backgrounds of immigrants in Harika district, Gazimagusa. This study used descriptive and qualitative research methods. In depth interviews with immigrants, questionnaire, observations and documents were used as data collection methods to collect data from the field. X