Effects of verbal feedback and self evaluation on learning fundamental basketball skills
Sözel geri bildirim ve öz denetimin temel basketbol beceri öğrenimi üzerine etkisi
- Tez No: 161932
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SADETTİN KİRAZCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZ SÖZEL GERİ BİLDİRİM VE ÖZ DENETİMİN TEMEL BASKETBOL BECERİ ÖĞRENİMİ ÜZERİNE ETKİSİ Müftüler, Mine Yüksek Lisans, Beden Eğitimi ve Spor Bölümü Tez Yöneticisi: Yrd. Doç. Dr. Sadettin Kirazcı Eylül 2005, 82 sayfa Bu çalışma sözel geri bildirimin ve öz denetimin temel basketbol becerilerinden olan top sürme ve turnikeyi öğrenme üzerine etkisini incelemiştir. İlk öğretim okulunun 4. ve 5. sınıf seviyelerinden öğrenciler bu çalışmaya katılmıştır. Bu öğrenciler dört farklı gruba ayrılmıştır: (a) kontrol grubu, (b) sözel geri bildirim alan grup, (c) bireysel değerlendirme alan grup, ve (d) hem bireysel değerlendirme alan hem de sözel geri bildirim alan grup. Öğrencilerin her becerideki performansları 5-puanlı Likert tip ölçeğe göre değerlendirilmiştir. Bu ölçekte bulunan 1 puan en zayıf performans için, 5 puan ise en iyi performans için verilmiştir. 14 deneme hakkı tanınan ve iki ayrı günde uygulanan alıştırma evresindeki performanslar 4 (Grup) x 4 (Blok), dört deneme hakkı tanınan kalıcılık evresindeki performanslar ise 4 (Grup) x 2 (Blok) tekrar ölçümlü varyans analizi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECTS OF VERBAL FEEDBACK AND SELF-EVALUATION ON LEARNING FUNDAMENTAL BASKETBALL SKILLS Müftüler, Mine M.S., Department of Physical Education and Sports Supervisor: Assist. Prof. Dr. Sadettin Kirazcı September 2005, 82 pages The study investigated the effects of verbal feedback in KP forms and self- evaluation on learning two fundamental basketball skills, dribbling and lay-up, which were novel to the participants (N = 75) who were 4th - and 5th - grade level students in a public elementary school. The students were assigned to one of four different treatment groups: (a) control group, (b) verbal feedback group (VF), (c) self- evaluation group (SE), and (d) self-evaluation + verbal feedback group (SE+VF). Students' performances on each task were evaluated by two independent observers on a 5-point Likert type scale in which the scores were given from 1 representing very poor to 5 representing very well. During acquisition phase, students were given 14 trials on two separate days. However, for the retention phase, the students were given 4 trials without receiving treatment conditions. The acquisition data were analyzed with a 4 (Group) x 4 (Block) analyses of variance (ANOVA) with repeated measures on the block factor. The retention data were analyzed by, a 4 x 2 (Group x Block) repeated measure ANOVA.