Rahmî Pir Muhammed Çelebi'nin 'Şâh u Gedâ' mesnevisi (metin-muhteva-tahlil)
The masnawi of Rahmî Pir Muhammad Çelebi 'Şâh u Gedâ' (text, content, analysis)
  1. Tez No: 162013
  2. Yazar: TUBA POLAT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 298
Özet
ÖZET Biz bu çalışmamızda, Bursalı Rahmî'nin Şâh u Gedâ Mesnevîsi'nin tenkitli metnini vererek, metinde geçen bazı beyitlerin dînî, tasavvufî ve edebî açıdan tahlilini yapmaya çalıştık. Giriş bölümünde, Şâh u Gedâ'nın daha iyi anlaşılabilmesi için Rahmî'nin yaşadığı dönem olan 16. yüzyılın ilim ve kültür hayatı ile yine bu donemin mesnevî anlayışı hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde şairimizin hayatı, edebî kişiliği, eserleri ile yazılış tarihi, sebebi ve özetiyle Şâh u Gedâ hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde Şâh u Gedâ'da yer alan dînî, tasavvufî ve edebî kavramlar tahlil edilmiştir. Üçüncü bölümde metin oluşturulurken izlenen yola ve oluşturulan tenkitli metine yer verilmiştir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In our study; we tried to analyze some couplets that exist in the text, from the standpoint of religious, mystical and literary, with giving criticized text of Bursalı Rahmi's Shah u Geda Mesnevi. In the entry, for the better understanding, we informed about life of science and culture in 16. century, that's Rahmi's living period and also the Mesnevi intelligence of this period. In the first chapter, it was gived information about our poet's life, his literary personality, his Works and have been divided into Shah u Geda with its name time of writing and cause and summary. In the second chapter, it has been criticized religious, mystical and literary notions. In the third chapter, it has been gived place to the followed methods when the text has been composed and to the criticized text that's composed.