Portföy yönetiminde sistematik olmayan risk ve hisse senedi getirisi ilişkisi (İMKB'de bir uygulama)
Non-systematic risk in portfolio management and relationship between risk and stock return (an application in ISE)
  1. Tez No: 162018
  2. Yazar: SEVİNÇ GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖCAL USTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Yatırımcılar finansal piyasa ortamında faaliyet gösterip sözkonusu piyasalar çeşitlenmeye başladığından beri, gerek yatırımcı davranışları, gerekse finansal araçlar çok farklı evreler geçirmiş, sürekli bir gelişme göstermiştir. Bu gelişim süreci boyunca birçok akademik çalışma, uygulamada yatırımcıların yatırım figürleriyle birleşmiş, kapsamlı birçok araştırma yapılmıştır. Yapılan çalışmalar incelendiğinde, yatırım sürecinde dikkate alınması gereken ilk olgunun risk olgusu olduğu sonucuna varılmaktadır. Riskli yatırım projelerinin, yatırımcıya sağladığı getirilerin her zaman daha fazla olması, yatırımların bu alanlara yönlenmesine neden olmuş, elde edilen getiriler ise bu alana ilgiyi artırmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde öncelikle portföy kavramı tanımlanmış, portföy türleri üzerinde durulmuştur. Daha sonra portföy yönetimi kavramına değinilmiş, portföy yönetim süreci, portföy yönetiminde dikkat edilecek hususlar, portföy yönetiminde yasal çerçeve konuları bu kavram kapsamında incelenmiştir. Portföy yönetimi süreci ve bu süreçte kullanılan yönetim stratejileri üzerinde durulmuştur. Birinci bölümün son kısmında ise özellikle riskin azaltılması konusuna yoğunlaşan ve geleneksel portföyün bir sonraki adımı olan, modern portföy teorisine yer verilmiştir. İkinci bölümde ise risk olgusu ele alınmış, finansal piyasalarda risk olgusunun önemine değinilmiştir. Risk türleri sistematik ve sistematik olmayan şeklinde sınıflandırıldıktan sonra tek yatırımın risk ve getirişi incelenmiş, ardından portföy kapsamında yatırımın risk ve getirişi üzerinde durulmuştur. Portföy bazında risk ve getirinin ilişkilendirilmesi amacıyla standart sapma, varyans, kovaryans, korelasyon katsayısı kavramları üzerinde durulmuş, riskin farklı portföy bileşenlerindeki değişimleri matematiksel ve istatistiki analizlerle gösterilmiştir. vıIn the third part, the shares of firms in different sectors were chosen causally from IMKB 30 Index. The interaction of risk and returns are analyzed in the levels of negative and positive correlation. The returns of shares in the portfolios that are formed are classified by risk levels. Then it is showed that as varying the portfolio in the levels of positive and negative correlation, the non- systematic risk can be decreased.
Özet (Çeviri)
As the investors had a place in financial markets and the various markets had been formed, either investors' behaviour or financial materials have had different stages and continuously progressed. During this developmental progress, lots of conceptual academic studies associated with the investments figures were accomplished. When these studies were evaluated, it is concluded that the risk factor is the prime fact that should be taken into consideration during investment process. The fact that the risky investment projects make the best returns to the investors causes the investments to be made into these areas which have become popular as a result of their better profits. This study consists of three parts. In the first part, the concept of portfolio is defined and the kinds of portfolio are introduced. Then, portfolio management, the process of portfolio management and the management strategies that are used in this process, the issues that need to be careful in portfolio management and legal context in portfolio management are investigated. At the end of the first part, the modern portfolio theory that focus on decreasing risk, the second stage of traditional portflio, is introduced. In the second part of the study, the concept of risk and the importance of risk in financial markets are investigated. After classifying the risk as systematic and non-systematic, the risk and profit of single investment and the risk and profit of investment in the portfolio are analyzed. As the target of a correlation of risk and return in the level of portfolio, the concept of standart deviation, vairance, covariance, correlation coefficient are introduced. Then the risk changes in different portfolios are showed by mathematical and statistical analyses. In the second part, capital assest pricing model and then the models of Sharpe, Treynor and Jensen, second step of modern portfolio management, are introduced. VlllIn the third part, the shares of firms in different sectors were chosen causally from IMKB 30 Index. The interaction of risk and returns are analyzed in the levels of negative and positive correlation. The returns of shares in the portfolios that are formed are classified by risk levels. Then it is showed that as varying the portfolio in the levels of positive and negative correlation, the non- systematic risk can be decreased.