Türk Hukuku'nda bireysel emeklilik sistemi
Turkey Law individual retirement system
- Tez No: 162023
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HAKAN KESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
ÖZET Tehlikelerin zararlarından korunma garantisi olarak tanımlanan sosyal güvenlik sisteminin, sosyal güvenlik ihtiyacının karşılanması ile ilgili üç temel fonksiyonu yerine getirmesi beklenmektedir. Bunlar, gelirin yeniden dağılımı, sigorta ve tasarruf fonksiyonlarıdır. Tek ayaldi bir kurumsal yapı üzerine inşa edilmiş sosyal güvenlik sistemlerinin, bu üç temel fonksiyonu birlikte gerçekleştirmesinin mümkün olamayacağı düşüncesi, çok ayaklı sosyal güvenlik sistemlerinin oluşturulmasını gündeme getirmiştir. Çok ayaklı bir sistemde birinci ayak; fertlere insan haysiyetine yaraşır bir asgari hayat seviyesini garanti etmeyi amaçlamaktadır. Zorunlu katılımın esas olduğu ikinci ayak, kamu veya özel sektör inisiyatifiyle oluşturulan, işyeri veya sektör bazlı, sigorta ve tasarruf fonksiyonlarını yerine getirmeye çalışmaktadır. Üçüncü ayak ise, gönüllü katılımın esas olduğu fon esasına göre çalışan kurumlardır. Burada amaç, daha yüksek bir hayat standardı temin ve devam ettirmektir. Günümüzde tüm sosyal güvenlik rejimleri kriz içine girmişlerdir. Nüfusun yaşlanması, enflasyon, işsizlik, sigortasız işçi çalıştırma eğilimi, gibi nedenler sosyal sigorta kurumlarını sıkıntıya sokmuştur. Emeklilik ödemeleri azaltılmakta, emeklilik yaşı yükseltilmektedir. Ülkelerde sosyal güvenlik sistemlerinin devletin garantisi altında işleyen tek ayaklı sistemi yetersiz kılmaktadır. Temel rejim korunmakla birlikte işçi ve işverenlerin katkılarıyla oluşturulan ikinci bir rejime de ihtiyaç duyulmaktadır. Dünyanın çeşitli ülkelerinde bireylerin çakşırken sahip oldukları hayat standartları emeklilik dönemlerinde devam ettirilmelerini sağlamak amacıyla oluşturulan bireysel emeklilik planları, çok ayaklı emeklilik sistemlerinin ikinci veya üçüncü ayağında yer almaya başlamıştır. Bireysel emeklilik, ikinci ve üçüncü ayakta yer alabilmektedir. Dünya genelinde yapılan reformlar paralelinde ülkemizdeki emeklilik sistemi çok ayaklı bir yapılanmaya girmiştir. Sistem 7 Nisan 2001'de yasallaşmış, Ekim 2003'te de üye kaydetmeye başlamıştır. Katılımcılara emeklilik döneminde ek gelirsağlamayı amaçlayan bireysel emeklilik sisteminin başarılı obuası; katılımcılar, emeklilik şirketleri, piyasalar ve devlet açısından çok önem taşımaktadır. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It is awaited for the social security system which is described the guaranty of protection dangers averages will assume three basic functions.Those are income redistribution,insurance and provident function.The social security system which is formed on one footed institutional constitution,the thought of this three basic functions couldn't realized together,to be told about many footed security system.The first foot in many footed system consists of intend the guaranty of minimum life level to become person honor to individualsJn the second foot compulsory participation is with foundation. This foot is trying to assume the assurance,work-site or sector, provident functions which are formed public or private sector initiative. Whereas in the third foot we see that the societies work about fund and in this foot all participators are voluntaries.The aim is ensure and make continue higher life standart. Today, all social security regimes are in invasion.The reasons like aging of population, inflation,unemployment,inclination of activation uncovered employee distressed all social security foundations.Retirement payment is descreased,retirement age is elevated.In every country the one foot of social security system which process guaranty of government deficients.The basic regime is protected but it needs a second regime which is constituted from employee and employers.In different countries individual retirement plans are formed for continue people life standart during the retirement period that they possessed while working.lt started to appear at second or third foot in much footed retirement systems. Individual retirement is involved in second or third foot.AU reforms are made around the world,we see that in our country the retirement system is contained by considerably footed construction.The system became law on 7 April vu2001 and started to enrol on Octobre 2003.1ndividual retirement system aim at acquire an additional income to participators.lt is important to be succesful in this individual retirement system to participators,retirement associations,commercials and government. via