Türkiye'de genel ve yerel seçimlerin seçili ekonomik büyüklüklere etkisi üzerine bir uygulama (2003-2024)
An application on the effect of general and local elections on selected economic gradients in Turkey (2003-2024)
- Tez No: 967952
- Danışmanlar: PROF. DR. ENVER ALPER GÜVEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırma, 2003-2024 yılları arasında Türkiye'deki genel ve yerel seçimlerin ekonomi üzerindeki etkilerini incelemektedir. Ekonomik Oy Verme ve Politik İş Çevrimleri teorilerini temel alan çalışma, seçmen tercihleri ile ekonomik değişkenler arasındaki ilişkiyi sorgulamaktadır. Ekonomik büyüme, işsizlik, enflasyon ve diğer seçili ekonomik göstergeler üzerinden hükümetlerin seçmenlerce nasıl değerlendirildiği analiz edilmiştir. Ekonomik Oy Verme Teorisi, seçmenlerin geçmiş ekonomik durumu (retrospektif) ya da gelecekteki ekonomik beklentileri (prospektif) dikkate alarak oy kullandığını savunur. Çalışmada, mikro düzeyde bireysel ekonomik çıkarlarla (egotropik) ulusal ekonomik durumun (sosyotropik) nasıl değerlendirildiği ele alınmıştır. Makro düzeyde ise ekonomik büyüme, işsizlik ve enflasyon gibi göstergelerin seçim sonuçlarına etkileri irdelenmiştir. Bunun yanında, gelişmekte olan ülkelerde ekonomik faktörlerin siyasi süreçleri nasıl etkilediği ve bu etkileşimi sınırlayan faktörler tartışılmıştır. Araştırma, bağımlı ve bağımsız değişkenleri analiz etmek için tek değişkenli doğrusal regresyon modeline dayanmaktadır. Sonuçlar, ekonomik büyümenin genel seçimlerde kritik bir belirleyici olduğunu göstermiştir. İşsizlik ve enflasyonun etkileri ise zamana ve bağlama göre değişmektedir. Yerel seçimlerde ekonomik değişkenlerin etkisi daha sınırlıdır. Araştırma bulguları, ekonomik istikrar dönemlerinde seçmenlerin daha çok geleceğe odaklandığını; ekonomik belirsizlik durumlarında ise geçmişe dönük değerlendirmeler yaptığını ortaya koymaktadır. Türkiye'de seçmen davranışlarının ekonomik göstergelerle sıkı bir ilişki içinde olduğu, ancak bu ilişkinin siyasi ve ekonomik istikrarsızlıklarla karmaşık hale geldiği tespit edilmiştir. Çalışma, Türkiye bağlamında ekonomik oy verme teorisini test ederek literatüre özgün katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of general and local elections in Turkey between 2003 and 2024 on economic indicators. Grounded in the theories of Economic Voting and Political Business Cycles, the research explores the relationship between voter preferences and economic variables. It analyzes how voters evaluate governments based on indicators such as economic growth, unemployment, and inflation. The Economic Voting Theory suggests that voters make decisions based on either past economic performance (retrospective) or future economic expectations (prospective). The study discusses how individual economic interests (egotropic) and national economic conditions (sociotropic) influence voting behavior at the micro level. At the macro level, it investigates how economic growth, unemployment, and inflation affect election outcomes. Additionally, the study examines how economic factors shape political processes in developing countries and identifies the constraints on these interactions. The research employs a univariate linear regression model to analyze dependent and independent variables. The findings reveal that economic growth is a critical determinant in general elections, while the effects of unemployment and inflation vary depending on the context and timing. In local elections, the influence of economic variables is found to be more limited. The results indicate that voters tend to focus on future expectations during periods of economic stability, whereas they rely on retrospective evaluations during times of economic uncertainty. The study concludes that voter behavior in Turkey is strongly linked to economic indicators, although this relationship is complicated by political and economic instability. By testing the validity of the Economic Voting Theory in the Turkish context, the research makes valuable contributions to the literature.