Seyahat acenteleri yöneticilerinin kalite algılamaları ve Ege bölgesi uygulaması
Quality perception of travel agencies''managers and aegean region application
  1. Tez No: 162029
  2. Yazar: ALPER ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖZKAN TÜTÜNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
ÖZET Turizm endüstrisinde turizm talebi ile arzını birleştiren, turizm merkezlerini pazarlayan, turistlerin turizm merkezlerindeki katılacakları faaliyetleri belirleyen tur operatörleri ve seyahat acenteleri gibi aracılar çok önemli rol oynamaktadırlar. Türkiye'de tur operatörleri ve seyahat acenteleri arasında herhangi bir ayrım olmamakla birlikte, ülkemizdeki seyahat acenteleri, tur operatörlüğü görevini de yerine getirebilmektedirler. Rekabetin arttığı küresel dünyada, ülkemiz turizm merkezinin, diğer turizm merkezleri ile rekabet edebilmesi için ülkemizdeki seyahat acentelerinin kaliteli hizmet sunmaları bir gerekliliktir. Hizmetler, bireylerin beklentileri karşılandığı ya da aşıldığı durumlarda kaliteli olarak nitelendirilmektedirler. Bir hizmet işletmesi olan seyahat acentelerinde hizmet kalitesinin sağlanması yolunda ilk yapılması gereken, hizmet kalitesinin ölçülmesidir. Hizmet kalitesinin ölçülmesi için en yaygın olarak kullanılan ölçek, Parasuraman ve arkadaşları tarafından geliştirilen SERVQUAL ölçeğidir. Daha önceki çalışmalarda, seyahat acentelerinin hizmet kaliteleri, genellikle müşterilerin bakış açısından değerlendirilmiştir. Bununla birlikte, sektörün içinde yer alan seyahat acenteleri yöneticilerinin kendi faaliyet alanları ile ilgili hizmet kalitelerini, içerden bir göz olarak değerlendirmeleri, konuya farklı bir bakış açısı getirecektir. Bu bağlamda da, çalışmada, Türkiye'deki seyahat acentelerinin hizmet kalitesini belirlemek için Bigne ve arkadaşları tarafından seyahat acentelerine uyarlanmış SERVQUAL ölçeği kullanılmıştır. Çalışmada, Ege Bölgesi'ndeki 228 farklı seyahat acentesinden veri elde edilmiştir. Çalışmanın en önemli bulgusu, Türkiye'deki seyahat acentelerinin hizmet kalitesinin fiziksel olanaklar boyutu açısından en zayıf olarak algılanmalarıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In tourism industry, intermediaries like tour operators and travel agencies, which combine tourism demand and supply, market tourism destinations, determine the activities of the tourists that they will attend at the destinations, play a very important role. In Turkey, there is not a discrimination between tour operators and travel agencies, in our country, travel agencies can also perform as tour operators. In a global world where competition has increased, it is necessary for the travel agencies in our country to serve high quality service so that destination of our country can compete with the other destinations. Services are characterised as high quality, when the individuals' expectations are met or exceeded. The first thing to be done at the travel agents, which are service enterprises, in order to provide the high service quality is measuring the service quality. The scale which is most commonly used to measure the service quality is SERVQUAL which was developed by Parasuraman and his friends. In the earlier studies, the service quality of the travel agencies were generally evaluated from the point of view of the customers. Besides, managers', who themselves are personally involved in the sector, evaluating the quality of their service as someone in the business will create a different point of view of the subject. In this sense, SERVQUAL scale, which was adapted to travel agencies by Bigne and his friends, is used in the study in order to determine the service quality of the travel agencies in Turkey. In the study, data is collected from 228 different travel agencies in the Aegean Region. The most important finding of the study is the travel agencies in Turkey being perceived as the weakest in terms of tangibles of the service quality dimensions. Vll