Seyahat aracılarının destinasyon seçimi ve destinasyon imajı üzerindeki etkileri: Türkiye örneği
Travel intermediaries impact on destination choice and destination image: Turkey case
- Tez No: 287789
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ YARCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Tur operatörleri, turistik ürünün farklı bileşenlerini ya da farklı turistik ürünleri bir araya getirip, paket turlar ve paket tatiller hazırlar. Turistlerin ihtiyaçları ve motivasyonları doğrultusunda oluşturulan paket ürünler doğrudan tur operatörleri veya seyahat acenteleri tarafından pazarlanır. Turistik ürünün oluşturulma ve pazarlanma sürecinde, turistik tecrübenin gerçekleşeceği destinasyonun imajı önemli rol oynar. Gerek destinasyon imajının oluşum sürecinde gerekse destinasyon seçiminde tur operatörleri önemli bir etkendir.Farklı destinasyonlardaki benzer turistik ürünler arasında ya da aynı destinasyondaki farklı turistik ürünler arasındaki seçim sürecinde, destinasyon imajı, kişilerin tercihlerini etkiler. Çalışmada, destinasyon imajının oluşumu, destinasyon imajını oluşturan etkenler ve destinasyon seçimi süreci ile destinasyon seçimini etkileyen kurum ve kuruluşlar incelenmiştir.İstanbul'da faaliyet gösteren yerel kültür tur operatörlerinin, Türkiye'nin destinasyon imajı ile ilgili düşünceleri ve destinasyon seçimine etkileri, A.B.D. pazarına kültür turları satan işletmelere uygulanan bir anket çalışması ile ölçülmüştür. Türkiye'nin turistik ürünü, destinasyon imajı ve uluslararası kültür turizmi pazarındaki konumu yerel tur operatörlerinin yöneticilerinin düşünceleri çerçevesinde değerlendirilmiş, turist algısı, pazarlama stratejileri, markalaşma ve turist profilleri etkenlerinin önemi ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Tour operators are companies gathering tourism services or touristic products to create package tours. Package tours can be designed according to standardized demands or custom requests and sold directly by tour operators or travel agencies. Destination?s tourist product affects the destination image and destination image plays a critical role on the destination selection process. Tour operators act as an important factor both in the creation of destination image and in destination choiceDestination image influences people?s preferences in their process of choosing between similar touristic products in different destinations and different touristic products in the same destination. In tourism sector tour operators are influential upon both customers and suppliers and they are also the primary agents during the destination image formation and tourist product selection. Topics such as; continuous destination image formation process, factors affecting destination image formation, destination selection process and especially private companies? role on image formation and destination selection process are covered in this thesis.Opinions of local cultural tour operators in Istanbul and their influence on destination image are measured with a questionnaire applied to the operators which sell culture tours to the U.S market. Turkey?s tourist products, destination image and its position in international cultural tourism market were studied in terms of tourists? perceptions, marketing strategies, branding and tourist profiles with respect to the perceptions and comments of tourism professionals employed in local tour operators.