A comparative analysis on pun translation in Alice in Wonderland by Lewis Carroll
Lewis Caroll'ın Alice Harikalar Ülkesinde adlı eserinde sözcük oyunlarının karşılaştırmalı bir çözümlemesi
- Tez No: 162030
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FİLİZ ÖZBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mütercim-Tercümanlık, Translation and Interpretation
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mütercim Tercümanlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mütercim Tercümanlık (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Türkiye'de genç bir bilim dalı olan Çeviribilim, alt dalları konusunda da haliyle yenidir. Elimizdeki tez, çeviri eleştirisi alanında henüz üzerinde pek çalışılmamış bir konu olan sözcük oyunlarının çevirisi üzerinedir. Bu yüzden, içinde bol miktarda sözcük oyunu bulunan bir İngiliz edebiyatı klasiği Alice Harikalar Ülkesinde seçilmiştir. Klasik olması itibariyle çok sayıda Türkçe çevirisi yayınlanmış olan bu kitap, Türk çocuk yazınında sözcük oyunu çevirisinin gelişimini görmek açısından zengin bir kaynak oluşturmuştur. Bilindiği gibi, biçimsel, yapısal ve sesbilimsel özelliği ile birden fazla veya değişken anlamlara gelen sözcüklerin çevirisi çevirmeni bir hayli zorlamakta ve sıklıkla iki anlam arasında seçim yapmak zorunda bırakmaktadır. Bu tezde, Alice Harikalar Ülkesinde adlı eserin 1932'den günümüze 18 ayrı tam Türkçe çevirisi ele alınarak eserdeki sözcük oyunlarının çevirisinin periyodik gelişimi izlenmiştir. Bunun için, norm kuramından yola çıkılarak hedef odaklı betimleyici bir çalışma yöntemi izlenmiştir. 700'den fazla örnekle konu, detaylı olarak gözler önüne serilmiş ve sözcük oyunları özellikle 1980 öncesi çevirilerde büyük oranda görmezden gelinirken veya sözcüğü sözcüğüne çeviri yöntemine başvurulurken, bundan sonraki dönemde sözcük oyunlarına daha fazla bir farkındalık ve dikkat gözlenmiştir. Ayrıca, özel yayınevlerinin sözcük oyunları çevirisi söz konusu olduğunda Tercüme Bürosu'nca kabul edilen tam çeviri normundan farklı olarak kendi normlarını belirlediği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Translation Studies is a young scientific branch that is also young in its sub branches. The present dissertation is on the translation of wordplay which has not been much worked on in the field of translation criticism yet. For this purpose, the English literature classic Alice in Wonderland which contains a good number of puns has been selected. Because it is such a famous classic and has many published Turkish translations, it is a rich source to see the development of the translation of wordplay in Turkish children's literature. As known, the translation of words having more than one meaning or ambiguous meanings make it hard for the translator and often compel her/him to make a decision between the two meanings. In this study, the periodical development of the puns in Alice in Wonderland has been observed taking the eighteen different complete Turkish translations of the work from 1932 till present. In order to accomplish this, a target-oriented descriptive study method has been resorted to, taking the norm theory as focal point. The topic with more than 700 examples has been studied in detail and it is observed that While wordplay was largely ignored or literally translated in the versions especially before 1980's, in the period after that more awareness and attention to wordplay has been observed. In addition, it is remarked that in terms of pun translation, private publishing houses determined their own norms different from the norm of full translation that was adopted and propagated by the Translation Bureau.