Türkiye'deki banka kredi kanallarının parasal aktarım mekanizmasındaki rolü
The role bank credit channels of Turkey in transmission mechanism
- Tez No: 162031
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA ÖZATEŞLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, parasal aktarım mekanizmasının işleyiş kanallarından biri olan banka kredi kanalları üzerine bir inceleme yapmak, ve Türkiye ekonomisinde kredi kanalının geçerliliğini araştırmaktır. Bu amaçla, Türkiye'nin finansal yapısı içinde banka kredi kanalının işlerliği test edilmeye çalışılmıştır. Çalışmada öncelikle paranın ekonomideki yeri ve önemi üzerinde durulmuş, bu amaçla literatürdeki farklı yaklaşımlar ele alınarak her birinin para - reel ekonomi ilişkisini nasıl açıkladığı incelenmiştir. Daha sonra aktarım mekanizmalarından biri olan banka kredileri kanalının varsayımları ve analiz çerçevesi ortaya konmuş, söz konusu kanalın alt bileşenleri açıklanarak bu kanalların işleyiş koşulları ve ekonomik süreçleri açıklama güçleri belirlenmiştir. Çalışmanın sonraki bölümlerinde Türkiye ekonomisi'nin son dönem finansal yapısı ve bu yapıdaki değişimler incelenmiştir. Bu değişimlerin banka kredisi kanalının çalışması üzerindeki etkileri analiz edilmiş ve Türkiye gibi gelişmekte olan ekonomilerde geleneksel aktarım mekanizmalarının açıklamakta yetersiz kaldığı bazı konuları açıklamakta söz konusu kanalın yardımcı olabileceği savunulmuştur. Son bölümde ise VAR modellemesi ile Türkiye'de banka kredileri kanalı'nın işlerliği test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to scrutinize on bank credit channels as a one of the channel of monetary transmission mechanism and research the validity of credit channel in Turkish economy. Hence the effectiveness of bank credit channel has been tested within financial structure of Turkey. In this study, initially, it is emphasized the role and importance of money in the economy, for this reason it is examined different approaches in literature and how each one explains the relations between money and real economy. After that it is stated that assumptions of bank credit channel as a one of the channel of transmission mechanism and analyze frame, it is scrutinized sub components of this channel, the conditional process and power of expressing economic process of this channel. In the rest of this study, the last period of Turkish economy's financial structure and differentiation of this structure is examined. The effect of this differentiations on process of bank credit channel is analyzed and argued that this channel could help to explain some situation that traditional transmission mechanism has been inadequate. In the last part of this study, it is tested validity of bank credit channel in Turkey by using modeling of VAR. vı