Türkiye'de vergi uyuşmazlıkları ve idari çözüm yolları
Tax conflicts and administrative resolution ways in Turkey
  1. Tez No: 241137
  2. Yazar: ŞENER İŞBİLİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYKUT TAVŞANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Vergi uyuşmazlıkları genellikle, vergiyi doğuran olay, mükellefiyet, tarh, tebliğ, tahakkuk, ceza kesme ve tahsil işlemlerinden ya da bunlara ilişkin uygulamalardan doğmaktadır. Bu uyuşmazlıklarda iki taraf vardır. Biri vergi alacaklısı durumunda olan vergi idaresi, diğeri de vergi borçlusu durumunda olan mükellef ya da vergi sorumlusu veya iştirakçi, teşvikçi, yardımcı vs. gibi ceza muhatabıdır.Vergi uyuşmazlığında, idare ile mükellefin ya da sorumlunun karşı karşıya geldiği konular, genellikle verginin alınmak ya da ödenmemek istenilmesi veya da az tutarda ödenmek istenilmesinden doğmaktadır. İdare, vergiyi almak, karşı taraf ise ödememek ya da daha az miktarda ödemek istemektedir. İdare ile mükellef arasındaki uyuşmazlıkların uzun sürmesi her iki tarafında zararınadır. Bu durumda idare vergi alacağını zamanında tahsil edemezken, mükellef de para ve zaman kaybetmektedir.?Türkiye'de Vergi Uyuşmazlıkları ve İdari Çözüm Yolları? konulu tez çalışmamın Birinci bölümünde, uyuşmazlık kavramı, vergi uyuşmazlığı ve vergilendirme işlemleri ile ilgili uyuşmazlığa neden olan etkenler incelenecektir.İkinci bölümde vergi uyuşmazlıklarının yargıya intikal etmeksizin, idari aşamada çözümlenmesine olanak sağlayan müesseseler olan ; uzlaşma, pişmanlık ve islah, ceza indirimi ve vergi hatalarının düzeltilmesi uygulamalarına ait konular ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Tax conflicts are generally arisen by taxation cause, obligation, imposition, notification, accrue, punishment and collection transactions or applications related with these ones. In these conflicts, there are 2 parties. One is the tax administration being tax claimant and the other is the tax payer being tax debtor or tax responsible or punishment payer alike participant, encourager, assistant etc.In tax conflicts, the issues which tax administration and tax payer or responsible face are generally arisen by claiming tax and either not paying it or asking to pay it less. The administration asks to collect the tax and the other party asks not to pay it or to pay with less amounts. Taking a long time of the conflicts in between the administration and tax payer is at the expense both parties. In this case, the administration will not collect the tax lien in due time and the tax payer will lose money and time.In the first part of my thesis of ? Tax Conflicts and Administrative Resolution Ways in Turkey ?, the concept of conflict, tax conflict and the factors which result to conflict with taxation transactions will be examined.In the second part of my thesis, the establishments alike conciliation, contrition and correction, abatement and recovery of tax errors recovery applications, allowing the resolution of tax conclicts at administrative stage without passing to the court, will be examined.