Eski dönem Mısır mühür yüzüklerinde sembolizm ve tasarım üzerine bir araştırma
A research on symbolism and desing of Egyptian sealrings
- Tez No: 162126
- Danışmanlar: PROF. SUHANDAN ÖZAY DEMİRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
ÖZET Sanat ve kültürünün gelişimiyle Mısır, gelmiş geçmiş en büyük uygarlıklardan biridir. Mısır kültürünün gelişiminin her evresinin oluşumunda güçlü inançlar ve sembolizmin etkisi gözlemlenmektedir. Mısır'ın incelenmesi ve bu kültürle olan etkileşim, günümüzde de sürmektedir. Halen inanç sistemleri ve gelinen uygarlık düzeyi açısından gizemini koruyan bu medeniyetle ilgili yapmış olduğum çalışmada; Mısır kültür ve inanç sistemine bir giriş yapılmıştır. Yüzüğün ve Mısır'da mühür yüzük formunun gelişimi incelenmiş, Mısır takılarını süsleyen semboller açıklanarak, takı tasarımlardaki adaptasyonları vurgulanmıştır. Tezin araştırma konusu“Eski Dönem Mısır Mühür Yüzüklerinde Sembolizm ve Tasarım Üzerine Bir Araştırma”olarak belirlenmiştir. Çalışma dört ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Mısır kültürü, güçlü inanç sistemleri ve kullanılan takı formlarına bir giriş yapılmıştır. İkinci bölümde, yüzüğün dairesel formundan yola çıkılarak, gelişim süreci ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, Mısır mühür yüzükleri, tasarım özellikleri ve Mısır takılarında kullanılan sembolik değerler incelenmiş; Mısır'ın çağdaşı olan bazı kültürlerden konuyla ilgili örnekler verilmiştir. Dördüncü bölümde ise, takılarda kullanılan başlıca malzeme ve yapım tekniklerinin açılımları yapılmıştır. Yapılan bu çalışma, Mısır kültürü ve takılarını etkileyen inanç sistemleri ve sembolik değerlere bir giriş araştırması niteliği taşımaktadır. Bu araştırmanın amacı; inanç sistemleri ve sembolizm olgusunun belirli bir kültür ve belirli bir takı formu üzerindeki etkisini örnekleyerek, takıların tasarımsal olarak incelenmelerinde vizyonu genişletmektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Egypt is still regarded as one of the greatest civilizations in the context of art history. Upon the formation of Egyptian culture, the profound beliefs and symbolism are observed to have impacts on every stage. The studies on Egypt and the interaction with its culture are still carried on in many institutions and academic levels today. The work aims to explain and reflects the structure of this particular civilization preserving its mystery with its belief systems and the level of its civilization. The introduction part explains the culture and profound beliefs of Egypt. The research emphasizes the development of the ring and signet rings of Egypt are studied, as well as the symbols decorating the Egyptian revealed jewellery. Also the adaptation of these symbols in Egyptian jewellery design is emphasized. The study essence of the thesis has been established as“A Research on Symbolism and Design of Egyptian Seal Rings”which is mainly composed of four sections. The first section introduces the Egyptian culture, the powerful belief systems and the jewellery forms used. The second section introduces the development process of the ring, setting off from its circular form. The third section is emphasized on the seal rings of Egypt, their design properties and the profound beliefs and symbolic aspects influencing the Egyptian jewellery. Also some examples are pointed out from some of the contemporary cultures of Egypt as in Anatolia and Mediterranean culture. The fourth section analyzes basic materials and techniques used in Egyptian seal rings. The represented work can be described as an introductory work to the profound beliefs and symbolic aspects that influences the Egyptian culture and jewellery design. The aim of this work is meant to expand the vision in the design of jewellery by examining certain samples on the influence of belief systems and the role of strong symbolism on a specific jewellery form determining the design of the time. VI