Türkiye'de kayıt dışı ekonomi oluşumuna yol açan vergi suçları ve bunların önlenmesine yönelik bir faaliyet olarak vergi denetim faaaliyeti
Tax crimes which creates unregistered economy in Turkey and tax audit as an action to prevent them
- Tez No: 162191
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA SAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZET Genel kabul görmüş bir tanım olmamakla beraber yapılan tanımlamalar birlikte ele alındığında kayıt dışı ekonomi mal ve hizmet üretimine konu olan fakat ekonominin geleneksel ölçüm yöntemleriyle tespit edilemeyen, dolayısıyla da milli muhasebe hesaplarına dahil edilemeyen, ekonominin yerleşik kuralları dışında yürütülen ekonomik faaliyetlerdir, özellikle gelişmekte olan ülkelerde ekonomi alanındaki yasal düzenlemelerden ve vergilerden kurtulmak amacıyla ekonomik faaliyetlerin resmi kayıtlara yansımayacak şekilde gerçekleştirilmesiyle ortaya çıkar. Ekonomik birimler faaliyetlerini kayıt dışı alana taşımak için çeşitli yöntemler uygularlar, bu yöntemlerin bir kısmı ilgili mevzuattaki boşluklardan yararlanmak şeklinde ortaya çıkarken bir kısmı ise yasaların çizdiği çerçevenin dışına çıkılmak suretiyle gerçekleşir. Bu noktada ekonomik birimler yasaları ihlal ederek suç işlemiş olurlar. Vergi hukuku özelinde vergi suçu kavramı bu şekilde ortaya çıkar. Kayıt dışı ekonominin oluşmasının nedenleri her ülkenin özel şartlarına bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Türkiye açısından bakıldığında kayıt dışı ekonomi oluşumuna yol açan başlıca nedenleri yüksek enflasyon, uygulanan ekonomi politikaları, vergi oranlarının yüksekliği, gelir dağılımındaki adaletsizlik, siyasi tercihler, gelir idaresinin verimsiz yapısı, vergi denetim faaliyetinin etkin olmayışı şeklinde özetlemek mümkündür. Özellikle kayıt dışı ekonominin önlenmesi açısından hayati önemi bulunan vergi denetim faaliyetinin verimsiz olması ülkemizde kayıt dışı ekonomi ile mücadele konusunda önemli bir sorun oluşturmaktadır. Kayıt dışı ekonominin önlenmesi için mükelleflerin ekonomik faaliyetlerini kayıt dışı alana taşımaktan çekinmesinin sağlanması gerekmektedir ki bu da gelir idaresinin etkin bir vergi denetim sistemi oluşturarak denetim faaliyetinin caydırıcılığını arttırmasıyla mümkün olabilir. Bu çalışmada Türkiye'de kayıt dışı ekonomi oluşumuna yol açan bir unsur olarak gelir idaresi ve vergi denetim sistemi alanlarında yaşanan sorunlar ele alınarak kayıt dışı ekonominin önlenmesi açısından gelir idaresi ve vergi denetim sisteminde yapılması gereken yenilikler analiz edilmiştir. IV
Özet (Çeviri)
ABSRACT Even though it is not a generally acknowledged definition, unregistered economy, when all the definitions are taken into account altogether, is the activities that are subject to property and service production but that can not be determined by means of the traditional measurement methods of economy, therefore that can not be included in national accounts, and are executed outside of economy's established rules. It rises especially in developing countries by the economical activities being realized in a way that does not reflect to official registrations in order to get rid of legal arrangements and taxes. Economical units apply various methods to take their activities outside of registered fields. Some of these methods are realized by using the loopholes in related legislation while some are realized by getting out of the frame identified by the law. At this point economical units commit crime by breaking the law. The concept of tax crime with regards to tax law arises this way. The reasons of unregistered economy may vary due to each country's special conditions. Regarding Turkey, the major reasons that lead to unregistered economy can be summarized as high inflation, the economical policies applied, high tax rates, the inequity in distribution of income, political preferences, the inefficient structure of revenue office, the ineffectiveness of tax auditing activity. The ineffectiveness of tax auditing activity which is vital in preventing unregistered economy is especially an important problem in struggling with unregistered economy in our country. In order to prevent unregistered economy, the taxpayers should hesitate from taking their economical activities to unregistered fields. This can be possible by the revenue office establishing an efficient tax auditing system and increasing dissuasiveness of auditing activity. In this study, the problems faced in areas of revenue office and tax auditing system as factors that lead to unregistered economy to appear in Turkey are discussed and renewals that should be realized in revenue office and tax auditing system to prevent unregistered economy are analysed. v