Türk inşaat sektörünün Azerbaycan-Türkiye ekonomik ilişkilerine etkileri
Turkish construction sector's effects on economic relations between Azerbaijan and Turkey
- Tez No: 162190
- Danışmanlar: PROF.DR. İKBAL AKSULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
ÖZET İnşaat sektörü tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de ekonominin lokomotifi niteliğindedir. Cumhuriyeti'nin kurulduğu 1923 yılından 1950 yılma kadarki sürede Türk inşaat firmaları tecrübe ve know-how edinme süreci içerisinde olmuşlardır. Sektörün asıl gelişimi ise, 1950'li yıllardan itibaren gerçekleşmiştir. Bu dönemde benimsenen kalkınma politikaları çerçevesinde girişilen yoğun bayındırlık yatırımları büyük ölçüde Türk firmaları tarafından yapılır hale gelmiştir. Yeni pazar arayışları içinde olan Türk inşaat firmaları 1970'li yıllardan itibaren yurtdışı piyasalara açılmaya başlamışlardır. Dünya müteahhitlik hizmetleri piyasasının günümüz itibariyle yıllık pazar hacminin 2 trilyon $'ı aştığı tahmin edilmektedir Bu büyük pastada Türk müteahhitlerinin payı ise yaklaşık olarak %2'dir.“Türk İnşaat Sektörünün Azerbaycan-Türkiye Ekonomik İlişkilerine Etkileri”konulu bu araştırmada, ilk olarak inşaat sektörü hakkında genel bilgiler verilerek Türk inşaat sektörünün tarihsel gelişimi ve ülke ekonomisi içindeki yeri incelenmektedir. İkinci bölümde, Azerbaycan'ın kısa tarihçesi, coğrâfik durumu ve demografik göstergelerine değinilmektedir. Daha sonra ise, Azerbaycan'ın piyasa ekonomisine geçiş süreci gözden geçirilerek, Türkiye ile ekonomik ilişkileri incelenmektedir. Bu bölümde, Azerbaycan-Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerde Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru Hattının önemine de dikkat çekilmiştir. Çalışmanın son bölümünde Azerbaycan'daki yabancı yatırımlar incelendikten sonra, Türk inşaat firmalarının Azerbaycan inşaat sektöründeki yeri tartışılmıştır. Türk inşaat firmalarınca Azerbaycan'da üstlenilen işlerin iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri ne derecede etkileyebileceğine dikkat çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Construction sector has locomotive position in Turkish economy like as all over the world. In period of Turkish Republic's establishment year 1923 and 1950 Turkish contractor firms were in the process of know-how and obtaining information. The real development of the sector has begun since 1950. The big prosperity invetments attempted in the frame of the development policies assumed in this period have been started to be done by the Turkish contractors. Since 1970 Turkish contractors which were in the searching of new markets have been opened to the abroad. Today, world construction market volume is estimated over 2 trillion USD. Turkish contractors' share in this big market is approximately %2. In this research study entitled“Turkish Construction Sector's Effects on Economic Relations Between Azerbaijan and Turkey”, firstly, general information approaches about construction sector and Turkish construction sector's historical development and it's position in country's economy are examined. In the second section, Azerbaijan Republic's short history, geographical location and demographical indicators are mentioned. And later, relations between Turkey are examined by the looking over the Azerbaijan's transition to the market economy. In this chapter attached importance on the Baku-Tiflis-Ceyhan pipeline in the economic relations between Turkey and Azerbaijan. In the final section of this study, Turkish contractors' share in Azerbaijan contraction market was debated after the investigating foreign investments in Azerbaijan. Attracted attention on the works undertaked by the Turkish contractors in Azerbaijan and how could they effect the economic relations between two countries. VI