Kar planlaması ve maliyet - hacim - kar analizinin yönetim kararlarına etkisi
  1. Tez No: 92048
  2. Yazar: AHU DİDEM TİRECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Çağdaş yaklaşımlar, işletme bünyesinde finansal analiz teknilderinin geliştirilmesi ve kullanımını gerekli kılmaktadır. Yöneticiler gelişen teknolojiye, profesyonel yaklaşımlara ve kıt kaynakların uygun kullanımına bağlı olarak, detaylı ve önemli unsurları ortaya çıkaracak, yönetim kararlarına yol gösterecek finansal verilere ihtiyaç duymaktadır. Kısa vadede amaç olarak görülen kar, ihtiyaç duyulan finansal verilerin en önemlisidir. Geçmiş verilerin ışığında gelecekte uzun vadeli hedeflerin oluşumunu sağlayacak olan kar ve kan oluşturan unsurlar, süreç içerisinde planlanmalı ve kontrol edilmelidir. Planlı bir yaklaşım kısa, doğru ve akılcı yoldan hedeflenen kara ulaşmayı sağlar. İşletmeler hedefleri doğrultusunda, hasılat ve maliyetlerini içeren tutarlı bütçeler oluşturarak, gelecekteki belirsizlikleri en aza indirmeye gayret ederler. İşletmeler için maliyet ve yönetim muhasebesi kar veya zararı belirlemekten öte yönetim kararlarım etkileyen, finansal hakimiyeti arttıran bir bilgi dağarcığı haline gelmiştir. Yöneticiler geleceği değerlendirirken imkanlar doğrultusunda olası hedefleri belirler, tüm maliyet ve hacim unsurlarına göre çalışma programı ve bütçeler oluşturarak olası karı planlarlar. Her bir karar alternatifini analiz ederek en verimli sonuca ulaşmayı amaçlarlar. M-H-K analizi ve kar planlaması bu yönden geleceğe ışık tutucu, belirsizlikleri ortadan kaldırıcı ve sonuçların doğru değerlendirilmesini sağlayıcıdır. Ancak çok iyi yapılanmış, detayları ayrı ayrı belirlenmiş bir muhasebe sistemi gerektirdiği kesindir. Türkiye'de muhasebe kavramına yaklaşımdaki yeknesaklık, kayıt dışı ekonomik gelişimler ve profesyonel yaklaşımların yeni yeni gelişmesi bu tip analizlerin yaygınlaşmasına engel oluşturmaktadır. Ancak büyüyen ve profesyonel yöneticilerle, planlanmış organizasyon yapışma sahip büyük sermaye gruplarına dahil şirketler kayıtlı muhasebe ve finansal analizin gereğine sıcak bakmaktadır. Bu tip analizleri genelde sözü geçen işletmelerde ve özellikle maliyetlerin, hacmin belirlenebilir olduğu (çelik ve metal sanayi gibi) ağır sanayide görebiliyoruz. M-H-K ve Kara Geçiş Analizinin üretim işletmelerinde daha verimli ve uygulanabilir olması sebebiyle inceme bütününde de bu yönde yaklaşılmıştır. İnanıyorum ki mali analizler ve kontrol mekanizmaları zaman içinde gereken öneme kavuşacaktır. n
Özet (Çeviri)
Comtemporary approaches make the usage and development of financial analysis and tecniques necessary in administration. Managers are in need of the financial data which will be the quide to managemet decisions and which will show the detailed and important elements due to the developing tecnology, professional approaches and the appropriate usage of scarce sources. Profit, which seems as the target in a short term is the most important financial data which is being in need of. Profit and the elements that create the profit, will form the long term targets in the future with the help of the past experience, must be planned and controlled. A planned approach causes to reach the estimated profit in a short, right and logical way. Managements constitute logically consistent budgets covering profit and its cost to minimize the future uncertanity. Cost and administration accountancy for managements not only determine the profit and loss but also influence the decisions of managements and rise the financial dominance. Managers determine the probable target due to the possibilities while they are thinking about future, and plan the probable profit by preparing work plans and budgets in accordance with the volume and cost elements. They aim at reaching the productive result by analysing every decision alternatives. From this point of view cost-volume-profit analysis and profit planning provide correct evaluations to the results, eliminate uncertainity and illumunate the future. However it is certain that a well planned and one by one detailed accountancy system is needed. There are some handicaps in becoming widespread of these type of analysis; routine approach to accountancy concept, unregistered economical progress and the newly development of professional approaches. On the other hand the companies which take place in big capital groups and has planned organisational structure with professional managers, approach the need of registered accountancy and financial analysis, positively. This type of analysis can be seen in above mentioned managements and heavy industries (eg. steel and metal) especially which the cost and volume can be determined. In this study, it has been approached to cost-volume-profit and profitability analysis because of the productivity and applicability at productive administrations. I believe that the financial analysis and control mecanisms will be considered important in future. in