Ziyaretçilerin tatil yeri tercihinde,pazarlama karması bileşenlerinin rolü: Dalyan örneği
The role of marketing mix components in destination choices of visitors and the case of Dalyan
- Tez No: 162195
- Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN İÇÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
ÖZET Günümüzde parasal ve kitlesel bir olay haline gelen turizm faaliyetleri, destinasyon ekonomilerinde doğrudan, dolaylı ve uyarılmış etkilere neden olmakta ve bu yöndeki katkıları da giderek artmaktadır. Uluslararası turizm pazarlarında turistik tüketicilerin son derece bilinçli ve seçici olduğu, turizm arzının makro düzeyde turizm talebini aştığı günümüz turizm faaliyetlerinde, destinasyonun rekabet avantajı yaratarak tüketiciler için öncelikli tercih edilen yer olması, çağdaş pazarlama yöntemlerinin etkin olarak kullanılması ile gerçekleşebilir. Destinasyon pazarlaması, turizm pazarlaması açısından önemli bir faaliyettir. Destinasyonda mevcut turistik kaynakların en üst seviyede değerlendirilmesi, hedef turizm pazarlarına yönelik pazarlama kararları aşamasında en uygun pazarlama karması bileşenlerinin oluşturulması ile gerçekleştirilebilir. Bu çalışmada, destinasyonun hedef turizm pazarlarından arzu edilen payı alabilmesi ve bu amaçla etkin bir pazarlama karması stratejisinin oluşturulabilmesi için yapılması gerekenler araştırılmıştır. Bu çalışma, birinci ve ikinci bölüm literatür araştırması, üçüncü bölüm konuya ilişkin bir alan araştırması olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, destinasyon kavramı, destinasyon arz-talep verileri, özellikleri ve destinasyon imajı anlatılmıştır. İkinci bölümde, destinasyon pazarlaması ve destinasyonun etkin pazarlanması kapsamında destinasyon pazarlaması karması bileşenleri açıklanmıştır. Son bölümde, ülkemizin önemli turistik destinasyonlarından biri olan Dalyan destinasyonunun turistler tarafından tercih edilmesine yönelik olarak uygulanmış anket çalışmasından elde edilen bulgular değerlendirilerek, çıkan sonuçlara göre önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today tourism has become a monetary and massive activity and this has created direct, indirect and induced impacts on destination economies so that tourism is crucial economic impact for destinations visited. In the international tourism market, the consumers are extremely logical and selective for their holiday decisions and today's tourism supply has exceeded the demand on the macro level. The consumers select primarily the destination in their travel choice. Destination creates competitive advantages and this depends on the effective use of contemporary marketing methods. Destination marketing is the crucial activity of tourism marketing. Marketing of tourism destination resources in the most effective way can be realised by establishing the most suitable marketing mix components in the process of marketing decisions on target tourism markets. This study focuses on what is supposed to be done for the destination getting a desired share in the tourism market and to setup an effective marketing mix strategy on this purpose. This study consists of three basic chapters. The first two chapters include literature search and the last chapter is field research related to the matter examined. The first chapter deals with the concept of destination, destination supply and demand data and characteristics and the image of destination. The second chapter investigates destination marketing and the components of destination marketing mix. The final chapter is about a survey carried out in Dalyan which is an important destination in the tourism sector in our country. The results of the survey which was on the preference of Dalyan as a destination has been evaluated and necessary suggestions have been made.