Aile hekimliğinde obezite yönetiminde altı ay sonuçları
Si̇x month results of obesity management in primary care
- Tez No: 497469
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK MISTIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
AİLE HEKİMLİĞİNDE OBEZİTE YÖNETİMİNDE ALTI AY SONUÇLARI ÖZET Amaç: Obezitenin tüm dünyadason 30 yılda prevalansı 3 katına çıkmıştır. Önlemede birinci basamakta çalışan aile hekimleri kilit noktayı oluşturmakadır. Ancak hekimler tecrübe eksikliğinden, süre yetersizliğinden veya kendilerini yetersiz gördüklerinden obez hasta tedavisini üstlenmemektedirler. Obezitenin hastaların ilk başvuru sağlık kurumu olan birinci basamakta tespit ve tedavisi ileri zamanda oluşabilecek mortalite ve morbiditeyi önleme açısından önemlidir.Bu çalışmanın amacı; birinci basamakta polikliniğe başvuran obez hastalara diyet başlanıp egzersiz ve davranış değişikliği önerileriyle 6 ay içerisinde kilolarının %5-10'unu kaybetmelerinin sağlanmasıdır. Böylece obez hastaların birinci basamakta ne kadar takip ve tedaviedilebildiğinin saptanmasıdır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma; Mart 2017 – Mart 2018 yılında Erciyes Üniversitesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı'nda, etik kurul onayı alınıp, Bilimsel Araştırma Projelerinin (ERUBAP,Proje No. TTU-2016-7091)desteğiyleaile hekimliği polikliniğine başvuran18-65 yaş arasındaki,BKİ 30-40 kg/m2 olan hastalarla yapıldı. Toplamda 30 kontrol ve 30 gözlem grubu olmak üzere 60 hasta toplanması planlandı. Çalışmaya katılmak isteyenlerden gönüllü onam formu alındı.Gözlem grubundakilerin tanita cihazı ile beden ölçümleri yapıldı; kan basıncı monitörüyle nabız ve kan basınçları ölçüldü; biri mor (CBC) ve biri kırmızı (biyokimya) tüp olmak üzere 2 tüp kan alındı. Hastalara bazal metabolizma hızlarına göre diyetleri başlandı, egzersiz önerileri ve sıvı tüketimi önerileri geçildi, davranış değişikliği tavsiyelerinde bulunuldu. 6 ay boyunca yiyip içtiklerini yazıp ayda bir kontrole gelmeleri istendi. Kontrol grubunun da ölçümleri yapıldı, kanları alındı, tavsiyelerde bulunuldu ancak özel bir diyet başlanmadı ve 6 ay sonra kontrole gelmeleri istendi. Bulgular: Gözlem grubunda 2 kişi (%10) kilosunun %10'undan daha fazlasını kaybetmişti; 10 kişi (%50) %5-10 arasında kaybı vardı ve geriye kalan %40'lık kısım ise kilosunun %1-5'ini kaybetmişti. Ancak 3. aydan sonra hafif bir artış görüldüğünden son kontrol sonrası tekrar değerlendirildi. Ortalama olarak 3. ayda 5,2 (92,3±2,63'ten 87,1±2,44'e) kg kaybedilirken 6. ayda bu 4,3 kg (88,00±2,62) olmuştur.
Özet (Çeviri)
SİX MONTH RESULTS OF OBESITY MANAGEMENT IN PRIMARY CARE ABSTRACT Objective: Over the last 30 years, the prevalence of obesity has tripled in the whole world. Family physicians working at primary care are key points of obesity prevention. However, physicians do not undertake the treatment of obese patients because of lack of experience, lack of time or insufficient self. Diagnosis and treatment of obesity in primary care, which is the first referral health institution of patients, is important in terms of prevention of mortality and morbidity which may occur in the future. The purpose of this study is; obese patients who are admitted to the outpatient clinic in primary care, start diet and propose exercise and behavior modification to lose 5-10% of their weight within 6 months. Thus, it is necessary showing to family physicians that obese patients can be followed up in primary care. Materials and Methods: This study was performed at March 2017- March 2018 in Erciyes University Family Medicine Department with the approval of the ethics committee and with the support of the Scientific Research Projects (ERUBAP, Proje No. TTU-2016-7091), patients with BMI 30-40 kg / m2 between the ages of 18-65 who applied to the family medicine polyclinic. A total of 60 patients, 30 controls and 30 observation groups, were planned. A voluntary consent form was obtained from those who wanted to participate in the study. Body measurements were made with the Tanita device in the observation group; blood pressure and pulse were measured with a blood pressure monitor; 2 tubes of blood, one purple (CBC) and one red (biochemistry) tube, were taken. Diets were initiated due to baseline metabolic rates, exercise and fluid consumption recommendations were made, and behavior modification were told. They were asked to write down what they had eaten for 6 months and come to check up once a month. The control group was also measured, their blood was taken, recommendations were made, but no specific diet was initiated and they were asked to come to control after 6 months. Results:In the observation group 2 people (10%) had lost more than 10% of their weight; 10 people (50%) had lost 5-10%, and the remaining 40% had lost 1-5% of their weight. However, after a mild lightning strike after 3 months, it was reevaluated after the last checkup. On average, 5,2 (92,3 ± 2,63) to 87,1 ± 2,44) kg were lost at 3 months, while this was 4,3 kg (88,00 ± 2,62) at 6 months.