The relationship between transformational (tf), transactional (tr), and laissez-faire (lf) leadership styles and job satisfaction
Dönüşümcü, işe yönelik (etkileşimci) ve liberal (serbest) liderlik tarzları ile iş tatmini arasındaki ilişki
- Tez No: 162199
- Danışmanlar: PROF. DR. CEYHAN ALDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı dönüşümcü, işe yönelik (etkileşimci) ve liberal (serbest) liderlik tarzları ile astların iş tatmini arasındaki ilişkiyi sağlık sektöründe incelemektir. Bu çalışmaya 12 sağlık ocağından 129 çalışan katılmıştır. Bu çalışmada, değişkenlere ait verileri toplamak için Çok Faktörlü Liderlik Anketi ve İş Tanımlama Endeksi kullanılmıştır. Bass ve Avolio (1995) tarafından geliştirilen Çok Faktörlü Liderlik Anketi, astların liderlerinin dönüşümcü, işe yönelik (etkileşimci) ve liberal (serbest) liderlik tarzlarına ait algılarını belirlemek için kullanılmıştır. Dönüşümcü liderlik ideal etki (atfedilen), ideal etki (davranışsal), sezgisel motivasyon, zihinsel uyarım, ve bireysel ilgi boyutlarından oluşmaktadır. İşe yönelik (etkileşimci) liderlik tesadüfi ödül, aktif olarak istisnalarla yönetim, ve pasif olarak istisnalarla yönetim boyutlarından oluşmaktadır. Liberal (serbest) liderlik ise tek boyutlu bir değişkendir. İş Tanımlama Endeksi ve Genel Olarak İş Ölçeği, çalışanların amirlerinden olan tatmini ve genel iş tatminini ölçmek için kullanılmıştır. Bu çalışma liderlik tarzları ve iş tatmini arasındaki ilişkiyi incelemek için korelasyon analizi tekniğini kullanmıştır. Bu çalışmanın sonuçları pasif olarak istisnalarla yönetim şeklinin ve liberal (serbest) liderlik tarzının astların iş tatmini ile negatif yönde ilişkili olduğunu gösterirken, dönüşümcü liderliğin beş boyutunun ve işe yönelik (etkileşimci) liderliğe ait tesadüfi ödül boyutunun astların iş tatmini Ue pozitif yönde ilişkili olduğunu göstermiştir. Bu çalışma astların iş tatminine en büyük katkının dönüşümcü liderlik üe ilgili davranışlardan kaynaklandığını ortaya koymuştur. Genel olarak, bu sonuçlar liderlerin astlarının iş tatminini arttırabilmeleri ve kendilerinin daha efektif bir lider olabilmeleri için dönüşümcü liderlik davranışlarını geliştirmelerinin gerekli olduğunu göstermektedir. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study is to investigate the relationship between the transformational, transactional, and laissez-faire leadership styles and subordinates' job satisfaction in the health care sector. 129 employees from 12 medical centers (district clinics) participated in the study. In this study, the Multifactor Leadership Questionnaire 5X Short Form (Bass & Avolio, 1995) and Job Descriptive Index (JDI) (Smith, Kendall, and Hulin, 1969) were used to collect data regarding the variables. The Multifactor Leadership Questionnaire SX Short Form developed by Bass and Avolio (1995) was used to identify subordinate's perceptions toward their leaders' transformational, transactional and laissez-faire leadership styles. The transformational leadership is comprised of idealized influence (attributed), idealized influence (behavioral), inspirational motivation, intellectual stimulation, and individualized consideration. The transactional leadership is comprised of contingent reward, active management-by-exception, and passive management-by-exception. The laissez-faire or a lack of leadership is a single item variable. The Job Descriptive Index (JDI) and Job in General Scale (JIG) were used to measure employees' satisfaction with supervisor and employees' overall job satisfaction. This study used correlational analyses to examine the relationship between the leadership styles and job satisfaction. The findings of this study indicated that five transformational leadership factors and transactional contingent reward leadership factor were positively related to subordinates' job satisfaction; while management-by-exception (passive) and laissez-faire leadership styles were negatively related to subordinates' job satisfaction. This study demonstrated that the most positive contribution to the level of the subordinates' satisfaction came from the behaviors associated with transformational leadership. Generally, these results indicate that leaders need to develop transformational leadership behaviors for a more effective leadership profile and for the increase of the satisfaction level of their subordinates. Vll