Küreselleşme sürecinde gelişmekte olan ülkelerin beyin göçü sorunu
The brain drain problem of developing countries in the globalization process
- Tez No: 162217
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA YAŞAR TINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
ÖZET Beyin göçü, fiziki ve coğrafi hareketlilikle paralel olarak yüzyılımızda bilgi eksenli sürece dönüşmüş; bilgi insanın ön plana çıkması ile birlikte toplum yapılanda değişmiştir. Gelişmekte olan ülkelerin küresel olumsuzlukları aşarak rekabet edecek ekonomi ve kalkınmayı sağlamaları,“nitelikli insan ihtiyacını”daha da önemli hale getirmiştir. Bu çerçevede, nitelikli insan kaynağı hem toplumların geleceğinin şekillenmesi, hem de ülke kalkınması için en önemli faktör olmuştur. Bilgi çağında insan kaynaklarına yatırım, toplumların gelişmişlik olgusunu belirleyen önemli bir faktördür. Küreselleşen dünyamızda, insan kaynaklarına önem vermeyen, yatırım yapmayan ve kaynaklarını değerlendiremeyen ülkelerin insan kaynağını kaybetmesi, geri kalmışlık kısır döngüsünde çıkamayarak yoksullaşması; sosyal, siyasi ve ekonomik krizlere düşmesi kaçınılmaz olacaktır. Gelecekte de bu durum, gelişmekte olan ülkeler için yaşamsal bir olgu olacaktır. Bu çalışmada, küresel eksende beyin göçünün Gelişmekte Olan Ülkeler açısından bir profili ortaya çıkarılmıştır. Beyin göçünün, Gelişmekte Olan Ülkeler ve Türkiye'ye etkilerini önlemek için ortaya çıkanlar araştırma sonuçlarının; gelecekte oluşturacak konsept ve deneysel çalışmalara rehberlik edeceği değerlendirilmektedir. V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Brain drain as a physical and geographical motion in our century has transformed into a information axised process; in the age, as the importance of humans has increased the structure of communities have also changed. The necessity for high quality individuals has become more important for the Developing Countries(GOÜs) to overcome the global negativities, to achieve competitive economies and to progress. In this framework, quality human resources have become the greatest factor that shapes and improves the future of society. In the information age, the level of investment on human resources reflects how advanced a society is. In today's global world, a developing nation that doesn't invest or value human resources is bound to remain locked in the vicious underdevelopment cycle and thus become poor; It would be inevitable for such a nation to face social, economic and political crisis. This situation, which will also be valid in the future, is a vital case for developing countries. In this thesis, a profile of the brain drain in the global axis of developing nations is developed. It is hoped that the results of this text on the prevention of the effects of brain drain on developing countries and Turkey will be a useful guide for concepts that may be developed and experiments that may be conducted in the future. VI